Squat se bourá - v Dánsku i Norsku se protestuje

Zahraničí
5. 3. 2007 21:32
bourání squattu v Kodani
bourání squattu v Kodani

bourání squattu v KodaniZa silné policejní asistence začala v pondělí v dánském hlavním městě Kodani demolice bývalého centra alternativní mládeže ve čtvrti Nörrebro, které zároveň fungovalo jako squat. Proti vyklizení domu na místě i před dánskými velvyslanectvími v Norsku protestovalo několik desítek osob; v Oslu proti nim norská policie použila slzný plyn. Při podobných protestech v uplynulých dnech bylo zraněno přinejmenším 25 lidí. Na 650 osob, mnohé z nich ze zahraničí, bylo zadrženo a přes dvě stě jich skončilo ve vyšetřovací vazbě.

Široké okolí budovy proto v pondělí uzavřely policejní kordony, aby demoliční práce mohly probíhat nerušeně. V ranních hodinách začali dělníci strhávat krov čtyřpatrové budovy; na obličeji měli úpletové masky z obavy před možným násilím, kdyby byli poznáni, napsala agentura AP. Před policejním kordonem protestovalo proti zahájení demolice několik desítek mladých aktivistů, kteří skandovali hesla a pokřikovali po stavebnících.

Dánská policie vyjádřila obavy z dalších výtržností ze strany mladých, odmítajících zrušení "svého" centra, a svůj technický park "posílila" o několik lehkých obrněných vozů zapůjčených od kolegů z Nizozemska a Švédska. "Doufejme, že svoji frustraci sice vyjádří nahlas, ale v ulicích bude klid. Jsme připraveni, nemají žádnou šanci," ujistil mluvčí kodaňské policie Per Larsen v rozhovoru pro televizní stanici TV2. Do pozdních večerních hodin k žádným vážnějším nepokojům nedošlo; zadrženo bylo pouze devět lidí, kteří se odmítli podrobit policejním nařízením či zákazům.

Veřejný pořádek nenarušila ani demonstrace přibližně stovky mladých lidí před kodaňskou věznicí Vester Faengsel, uspořádaná na podporu 189 teenagerů, kteří nadále zůstávají ve vyšetřovací vazbě. "Manifestace se uskutečnila bez incidentů," potvrdil agentuře AFP mluvčí kodaňské policie Flemming Steen Munch.

Naopak v norské metropoli Oslu musela policie použít slzného plynu k rozehnání davu zhruba 150 nespokojenců, kteří před dánskou ambasádou protestovali proti stržení centra v Nörrebro a napadli policisty kameny. Jeden ze zasahujících strážců pořádku utrpěl zranění. Menší protestní shromáždění se uskutečnila rovněž před konzuláty v Bergenu na západním pobřeží Norska a na jihu v Kristiansandu, kde vandalové načmárali na budovu dánského diplomatického úřadu graffiti, informovala norská agentura NTB. O víkendu se konaly demonstrace před dánskými zastupitelskými úřady ve Finsku a ve Švédsku.

V neděli večer uspořádali mladí lidé "pohřební slavnost" pro "svůj" dům, během níž kladli ke zdem budovy centra květiny, zapalovali svíčky a psali slova rozloučení po téměř 100 metrů dlouhých zdech domu. Klidná manifestace se konala pod dohledem silných policejních oddílů.

"Plakala jsem smutkem, a vztekem taky," řekla AFP osmnáctiletá středoškolačka Marie. "Chodila jsem do toho domu často, protože nabízel kulturní aktivity, jaké jinde v Dánsku vůbec nenajdete," dodala.

"Nejsem žádná 'okrajovka'," bránila se dívka výtkám v médiích, že mladí lidé bránící násilně budovu alternativního střediska představují jen "okrajovou část" dánské mládeže. "Myslím, že společnost by měla poskytnout prostor všem proudům, včetně alternativní kultury, jejímž symbolem Ungdomshuset (Dům mladých) byl," zdůraznila.

Středisko sloužilo téměř 26 let jako místo setkávání "revoltující" mládeže, počínaje anarchisty, přes rockové skupiny až po levičácké skupiny. Město však nedávno dům prodalo jisté křesťanské kongregaci, která žádala vyklizení budovy, aby ji mohla přestavět k vlastním účelům. Vystěhování squatu bylo plánováno od loňského roku, mládež však odmítla odejít s tím, že město nemělo právo budovu prodat.

Následovaly bouřlivé demonstrace, během nichž protestující házeli po policistech dlažební kostky, zapalovali auta a zdemolovali střední školu. Nejdramatičtější byla noc na sobotu, kdy se po zpočátku klidném happeningu změnily části dánské metropole v bitevní pole. Naposledy Dánové podobné střety zažili v květnu 1993, kdy policie zahájila palbu gumovými projektily do davu demonstrantů protestujících proti výsledkům referenda o vstupu země do Evropské unie.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Pohled na Svatopetrské náměstí

S papežem se rozloučily už desítky tisíc lidí. Baziliku nechali otevřenou i v noci

Zahraničí
24. 4. 2025
Osvětim

Osvětimí prošel Pochod živých. Tisíce lidí i bývalí vězni uctili oběti

Zahraničí
24. 4. 2025
ilustrační foto

„Vladimíre, přestaň!“, vzkázal Trump Putinovi po útoku na Kyjev

Zahraničí
Aktualizováno: 24. 4. 2025 17:21

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ