Srbské úřady blokují nezávislá média, tvrdí novináři

Zahraničí
15. 11. 2017 15:48
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Investigativní novináři v Srbsku tvrdí, že místní vláda přehlíží rutinní obtěžování mediálních pracovníků, nereaguje na žádosti o rozhovory, odmítá žádosti v rámci zákona o svobodném přístupu k informacím a sama na média útočí nebo vyvíjí nátlak. Na základě rozhovorů s novináři to napsala reportérka Balkánské investigativní zpravodajské sítě (BIRN) v článku, který zveřejnil server BalkanInsight.

"Neustále sledujete, koho máte za zády nebo kdo vedle vás sedí v kavárně, jakou cestou jedete do práce a z práce... každý den," řekla Dragana Pećoová z uznávané srbské sítě KRIK zabývající se organizovaným zločinem a korupcí. V létě se někdo vloupal do jejího bělehradského bytu, přičemž pachatel zpřeházel věci, žádné cennosti ale z bytu nezmizely. V případu nebyl nikdo zatčen.

Srbská asociace žurnalistů (UNS) 10. srpna uvedla, že se k ní od médií od začátku roku dostalo 38 stížností na útoky vůči novinářům nebo jiné formy nátlaku. Podle říjnového vyjádření Evropského svazu novinářů (EFJ) zůstává 17 takových případů neobjasněných.

"V určitém smyslu jsem nebyla překvapená, když k tomu došlo, protože investigativní žurnalisté jsou si vědomi toho, jak je jejich práce nebezpečná," komentovala vloupání do svého bytu Pećoová. BIRN uvádí, že KRIK a další investigativní média jako Centrum investigativního zpravodajství Srbska (CINS) jsou terčem vytrvalé kritiky provládních médií, která o nich hovoří jako o "zahraničních žoldnéřích".

Srbská premiérka Ana Brnabičová si přesto nedávno stěžovala, že v její zemi "neexistuje objektivní a investigativní žurnalistika, protože je zde velmi málo objektivních žurnalistů". Krátce poté uvedla, že v Srbsku nepozoruje nedostatek mediální svobody. Někteří novináři ale situaci v zemi nevidí tak růžově a viní za to její vládu.

"Poslušnost a absence jakékoli kritiky současné vlády, a předtím předchozí vlády, je u velkého počtu titulů bezmezná," řekl šéfredaktor CINS Dino Jahić. Podle jeho kolegy Stevana Dojčinoviče premiérka nechápe, že objektivita neznamená prosté opakování oficiálních výroků.

Jahić a jeho spolupracovníci z CINS letos za svou práci získali na domácí i mezinárodní scéně několik ocenění, například European Press Prize, Cenu Anthonyho Lewise či Cenu EU za investigativní žurnalistiku. Stevana Dojčinoviče jedna ze srbských vládních stran nazvala "drogově závislým člověkem, kterého by měli vyšetřit na omamné látky" za to, že napsal reportáž o podezřelém nákupu bytu ministra obrany Aleksandara Vulina.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Virginia Mayo

Další čtení

Reuters: Vyšetřovatelé FBI dostali pokyn věnovat se imigraci místo ekonomiky

Zahraničí
13. 5. 2025

V libyjském Tripolisu vypukly střety po zprávách o smrti vůdce ozbrojené skupiny

Zahraničí
13. 5. 2025

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího Edana Alexandera

Zahraničí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ