Srbská pohraniční policie nehodlá už dále tolerovat dobrovolníky, kteří na vlastní pěst pomáhají běžencům na hranici s Chorvatskem. Ve středu večer vyzvala třicítku Čechů, aby z místa odešli, příkaz sbalit se dostala i polní kuchyně obhospodařovaná týmem z Německa. Za pomoci OSN poté Češi vyjednali, že prozatím mohou zůstat, musí ale sbalit část tábora a získat oficiální akreditace.
Zapadlý hraniční přechod ze Berkasova do Bapske využívají srbské úřady k tomu, aby tudy posílaly běžence do Chorvatska. Proud lidí prakticky neustává, autobusy vozí uprchlíky na návrší asi 300 metrů od hranice a odtud musí pěšky asi kilometr k dalším vozidlům, která už přistavují Chorvati. Potíž je, že obě strany spolu nekomunikují, a tak se role "mediátora," který uprchlíky provází a uklidňuje, ujali Češi."Dřív tady byly i situace, kdy se na hranicích shromáždil dav a protrhl zátarasy," říká dobrovolník, který se představil jako Honza. Skončilo to několika zlomeninami a krvácením do mozku u malé dívky, která teď bojuje o život v nemocnici. Český tým poté přesuny od srbských autobusů zorganizoval, dobrovolníci formovali skupinky po padesáti lidech, které pak doprovázeli k hranici, kde už si je přebírali Chorvaté. Další čeští nadšenci rozdávali teplý čaj, oblečení nebo banány pro děti. To vše ve dne i v noci, největší nápor přicházel pravidelně nad ránem, kdy se v úzkém prostoru shromáždilo třeba i 400 lidí z osmi autobusů.
Ve středu večer nařídila policie dobrovolníkům prostor opustit. Vadilo, že blokují svými stany část silnice a nemají oficiální povolení na místě působit. "Všichni musí mít akreditaci, tady je hraniční pásmo" argumentoval policista, který doposud celému dění několik dnů jen přihlížel. Odmítl přitom komentovat, jestli dostal nějaké konkrétní rozkazy a kdo zajistí plynulý přechod běženců přes hranici. Výsledkem jednání byl kompromis, že do dvou hodin Češi uvolní cestu a na místě zůstanou, co nejdříve si pak opatří akreditace. Pomoc přitom slíbili zástupci OSN. "Je to škoda, ale mají na to právo, je to jejich prostor. Jen to přišlo rychle a náhle," říká další z dobrovolníků Vojtěch, který jako jeden ze "služebně nejstarších" pomáhá s vedením skupiny.Přes Bapske projíždí denně kolem dvou až tří tisíc uprchlíků, prakticky všichni, kteří proudí z Chorvatska do Srbska. Kromě českých a německých dobrovolníků jsou na místě taky renomované humanitární organizace - Lékaři bez hranic, Vize světa, Výbor vysokého komisaře pro uprchlíky. Všichni se setkávají i se situacemi, kdy musí pomoci přejít invalidům nebo rodinám s nedávno narozenými dětmi.
Například v Chorvatsku platí poměrně přísná omezení a dobrovolníci mohou pomáhat jen přes registrované organizace. V Srbsku byla dosud situace volnější a potřeb je daleko více. Češi sem přijíždějí často jen na několik dnů i hodin. Zájem je však poměrně velký, hlavně mezi studenty. "Aktualizuje si před odjezdem informace, co se na místě děje," vyzývají organizátoři pomoci ty, kteří chtějí do Srbska vyjet. Ne jenom kvůli možným administrativním procedurám, ale taky kvůli potřebě dobrovolníků na jednotlivých místech a věcem, které tu právě chybí.