Srbsko je podle ministra zahraničí Vuka Jeremiče okamžitě připraveno zahájit dialog s Kosovem. Rozhovory musejí začít co nejdříve, uvedl šéf srbské diplomacie v rozhovoru pro list Večernje Novosti. Vedení Severoatlantické aliance mezitím v Bruselu oznámilo, že bezpečnostní situace v Kosovu je natolik dobrá, že lze začít snižovat početní stav sil NATO v tomto regionu.
"Jsme k dialogu připraveni. Pokud jde o nás, může začít okamžitě. Připraveni jsou i zástupci Bruselu, kteří budou hrát úlohu prostředníka," řekl Jeremić.
Připustil, že "tento moment není možná pro Albánce jednoduchý, s ohledem na jejich politické události. Ale jsem přesvědčen, že pro všechny je lepší, aby proces začal co nejdříve."
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen v Bruselu oznámil, že podle aliance se v Kosovu přes politickou krizi zlepšila bezpečnostní situace, což umožňuje, aby NATO v nadcházejících měsících postupně snížilo počet svých vojáků na tomto bývalém srbském území ze současných deseti tisíc na polovinu.
Česká vláda začátkem měsíce rozhodla z Kosova postupně stahovat české vojáky, kterých tam do konce roku zůstane asi 90, do příštího léta asi 60. V ČR ale bude k dispozici prapor, který bude připraven se do oblasti vrátit v případě komplikací.
Srbsko pod tlakem mezinárodního společenství souhlasilo s tím, že bude jednat s Kosovem, které se od něj jednostranně odtrhlo v roce 2008. Souhlas s jednáním podle Bělehradu ale neznamená, že by Srbsko nezávislost Kosova uznalo. Nebylo ani stanoveno žádné datum k zahájení dialogu.
Nedlouho poté, co se obě země v principu dohodly na zahájení dialogu, vypukla v Kosovu koncem září politická krize, když prezident Fatmir Sejdiu podal demisi. Reagoval tím na rozhodnutí ústavního soudu, který ho upozornil, že nemůže být zároveň předsedou strany a šéfem státu. Sejdiu se rozhodl zůstat předsedou Demokratického svazu Kosova (LDK) a parlament se nedohodl na novém prezidentu, a tak byly na 13. února vypsány předčasné parlamentní volby.
Ty se ale možná budou muset konat ještě do konce roku. Kosovský parlament se bude příští úterý zabývat opozičním návrhem na vyslovení nedůvěry vládě Hashima Thaçiho, z níž před dvěma týdny vystoupilo všech šest ministrů LDK. Thaçiho Demokratická strana Kosova (PDK) nyní vládne sama a v parlamentu ztratila vládní koalice většinu.
Pokud návrh podpoří alespoň 61 ze 120 členů parlamentu, měl by úřadující prezident a předseda parlamentu Jakup Krasniqi podle ústavy rozpustit parlament a vypsat mimořádné volby.
Minulý týden kosovská média informovala, že Thaçi se navzdory politické krizi rozhodl sejít se srbskými představiteli.