Srbsko dále normalizuje vztahy s Kosovem. Kvůli EU

Zahraničí
9. 9. 2013 11:10
Kosovský premiér Thaçi a šéf EK Barroso v bruselské centrále EU.
Kosovský premiér Thaçi a šéf EK Barroso v bruselské centrále EU.

Srbsko a Kosovo uzavřely další dohodu na cestě k normalizaci vztahů, kterou zahájily pod patronací Evropské unie letos v dubnu. Premiéři Ivica Dačić a Hashim Thaçi se v neděli večer v Bruselu domluvili na dosud nevyřešených otázkách v oblasti telekomunikací a energie a postoupili i v přípravě lokálních voleb.

"Srbsko splnilo všechny svoje závazky a už nám nic nemůže zabránit, abychom v lednu, či dokonce dříve, zahájili rozhovory o připojení k Evropské unii," prohlásil Dačić, jehož citovala bělehradská stanice B92. Rozhovorů se vedle Thaçiho zúčastnila i ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová, která i tentokrát sehrála úlohu prostředníka.

Dačić, Thaçi a Astonová jednají v Bruselu.Srbský premiér v zásadě sdělil, že v energetice i telekomunikacích se situace zatím pro obyvatelstvo nemění. Telefonování mezi Srbskem a Kosovem se má platit jako dosud, tedy jako lokální, nikoli mezinárodní, a to přinejmenším do roku 2015. Prozatím se nic nemění ani pro mobilní operátory.

Zdá se tedy, že po nedělních rozhovorech by již měla být odstraněna většina neshod i ohledně přípravy místních voleb v Kosovu, které jsou vypsány na 3. listopadu.

Podle Dačiče je mimo jiné dohodnuto, že Srbové budou mít ve volebních místnostech své zástupce a bude také umožněno, aby se Srbové zapisovali do voličských seznamů.

Proces normalizace dvoustranných vztahů zahájili Dačić a Thaçi 19. dubna v Bruselu parafováním dohody, k níž oba politici dospěli po dlouhých a složitých jednáních s pomocí Catherine Ashtonové.

Následovalo nemálo obtížné dojednávání postupu realizace tohoto dokumentu, který řeší základní problém bilaterálních vztahů - status severokosovských okresů, jež obývají převážně Srbové. V zásadě zakotvuje jejich integraci do kosovského státu výměnou za výraznou autonomii.

Tamní Srbové ale dohodu nepřijímají a listopadové volby zřejmě valná část z nich bude bojkotovat.

Dohoda, včetně plánu její realizace, je kvůli přibližování k EU důležitá jak pro Kosovo, tak zejména pro Srbsko.

Evropská komise již doporučila zahájit s Bělehradem přístupová jednání (nejspíše proběhnou v lednu příštího roku) a s Prištinou asociační rozhovory.

Autor: ČTK Foto: archiv Evropské komise

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ