Srbsko se při jednání s Kosovem v Bruselu ocitlo v mimořádně dramatické situaci a musí zvolit jedno ze dvou řešení, která jsou pro Bělehrad stejně špatná. Po dalším neúspěšném kole bruselského jednání o normalizaci vztahů mezi Srbskem a Kosovem to prohlásil první místopředseda srbské vlády Aleksandar Vučić. Srbsko musí přikročit k "obtížnému kompromisu", řekl Vučić bělehradské televizi.
Od středečního kola rozhovorů, které v Bruselu vedli premiéři Srbska Ivica Dačić a Kosova Hashim Thaçi, mnozí očekávali průlom. Dlouhá jednání však dohodu nepřinesla a Bělehrad začal podle srbských médií bojovat s časem. Srbsko totiž chce získat termín zahájení přístupových rozhovorů s Evropskou unií a doufá, že se ho dozví už v červnu. K tomu ale potřebuje dohodu s Kosovem uzavřít do poloviny dubna.
Hlavní spor se týká pravomocí společenství srbských okresů na severu Kosova. Tamní Srbové, stejně jako Bělehrad, odmítají uznat jednostranné odtržení Kosova od Srbska a nechtějí se podřídit kosovským úřadům. Bělehrad chce pro tato území obývaná převážně Srby získat co nejširší autonomii, Priština však prakticky jakoukoli samosprávu oblasti vylučuje.
Srbsko si nyní podle Vučiče musí vybrat jednu ze dvou stejně špatných možností. Buď podpoří plán řešení situace severokosovských Srbů, který považuje za špatný, nebo dohodu o normalizaci vztahů s Prištinou nepodepíše a přibouchne si dveře do EU.
Vučić je přístupem Kosova zklamán. "Jsme mezi dvěma mlýnskými kameny. Musíme se rychle rozhodnout, ale každé rozhodnutí je spojeno s mimořádnou odpovědností, které nás nikdo nezbaví," řekl. Pokud Bělehrad dohodu s Kosovem brzy neuzavře, "zavřou se nám ve světě všechny dveře a v rozpočtu budou chybět peníze," konstatoval vicepremiér.
Podle bělehradských diplomatů citovaných rozhlasovou stanicí B92 se srbská a kosovská delegace sejdou k dalšímu kolu jednání pravděpodobně už počátkem příštího týdne. Uskutečnit by se nemělo v Bruselu, ale v Bělehradě.
Srbský deník Danas s odvoláním na neoficiální zdroje napsal, že Bělehrad a Priština dostaly lhůtu do úterý 9. dubna, aby se vyjádřily k návrhu dohody předloženému v úterý v Bruselu. Údajně se v něm počítá s přechodnou správou Evropské unie na severu Kosova. To znamená, že by společenství srbských okresů mělo dočasně jiný status do té doby, než přijme kosovské zákony.
Podle zdroje listu se vedle sporu o pravomoci společenství v oblasti soudnictví a policie Bělehrad a Priština při posledním kole jednání nemohly shodnout ani na tom, které okresy budou srbské společenství tvořit. Srbská strana hovoří o čtyřech okesech - Zubin Potok, Zvečan, Leposavić a severní Mitrovica, zatímco Priština tam chce začlenit i jižní Mitrovici a okresy Srbica a Vučitrn.
Podle B92 členové správních rad čtyř srbských okresů na severu Kosova ve středu v reakci na vývoj jednání v Bruselu založili na společném zasedání v Leposaviči výbor pro přípravu severokosovského parlamentu.