Srbsko mezi Bruselem a Moskvou

Zahraničí
17. 4. 2016 09:35
Vojislav Šešelj je v čele radikálních srbských nacionalistů.
Vojislav Šešelj je v čele radikálních srbských nacionalistů.

Srbsko v neděli čekají parlamentní volby - největší šance mají umírnění nacionalisté premiéra Vučiče, hodně jsou ale slyšet jejich radikální kolegové Vojislava Šešelje. V sázce je vstup do EU versus orientace na Moskvu, která má v Srbsku velké ambice.

Jak už bývá na Balkáně zvykem, každý klíčový okamžik komplikují spory a naschvály. O jeden z nich se tentokrát postaralo Chorvatsko, které se postavilo proti otevření kapitol 23 a 24 přístupových jednání s EU, pojednávající o justici a lidských právech. Záhřebu vadí údajná diskriminace chorvatské menšiny v Srbsku a nedostatečná spolupráce Bělehradu s mezinárodním tribunálem v Haagu. Jde taky o srbský zákon o stíhání válečných zločinů, umožňující i zadržení lidí, kteří žijí zahraničí.

Konflikt mezi Srby a Chorvaty trval od března 1991 do listopadu 1995 a stál 25 tisíc životů. Oba národy už sice prvotní nenávist překonaly, excesy na obou stranách se ale dějí dál. V chorvatském Splitu oslavili veteráni za hojné účasti politiků výročí jednotky Rafaela Bobana, pojmenované po někdejším veliteli fašistických Ustašovců z dob druhé světové války. Jednotka bojovala v konfliktu na začátku 90. let a ze všech sil se snažila ctít tradici svého patrona.

V Srbsku je to ještě o něco složitější, protože země celá devadesátá léta bojovala "proti všem" - Slovincům, Chorvatům, Bosenským Muslimům, Albáncům v Kosovu a nakonec čelila bombardování NATO. Pokud Chorvati argumentují nedostatečnou spoluprací Srbska s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY), mají v mnohém pravdu - řada institucí tady trpí ztrátou paměti.

Vše kolem balkánských válek, vztahu k západu a bombardování NATO koncem 90. let zůstává v Srbsku stále citlivé. Před volbami se tohoto tématu chopili nacionalisté Šešeljovy radikální strany a mohutně protestovali proti dohodě s NATO. Sám Šešelj pak poslední dobou získává body - po 12 letech procesu ho osvobodil ICTY z podezření pro četné válečné excesy, když konstatoval, že pouhé podněcování národnostních vášní nebylo v daném kontextu 90. let zločinem.

Nacionalistům hraje karet taky Vučičův kurz směrem k NATO a EU, stejně jako chorvatské veto vstupu Srbska do Unie. V předvolebních průzkumech mají zhruba sedmiprocentní šance, sám Šešelj ale věří ve dvacet procent hlasů. A i když Šešelj není favoritem Kremlu, sbližování s ním podporuje víc, než cestu na Západ: "Chtěl bych podobný status, jak napříkad Bělorusko. Tedy abychom byli nezávislým státem, spojeným politicky, ekonomicky a vojensky," řekl ruské státní agentuře Sputnik.

* Jak se v Srbsku projevují válečné resentimenty a můžou ovlivnit volby?

* Jaké šance má Vučičova Pokroková strana v nadcházejících volbách?

* Jakým směrem se Srbsko po volbách nejspíš vydá?

Odpovědi na tyto otázky a celý text najdete v novém čísle časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 18. dubna.

Autor: Tomáš VlachFoto: ČTK

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ