Srbsko neuzná Kosovo, i kdyby ho to stálo členství v EU

Zahraničí
9. 5. 2015 08:43
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Srbsko neuzná Kosovo, i když je to nejdůležitější podmínka jeho přijetí do Evropské unie. Ruské agentuře Interfax to řekl srbský prezident Tomislav Nikolić, podle něhož "na něco takového mohou přistoupit jen otroci".

"Myslím, že nejdůležitější podmínkou pro náš vstup do EU bude uznání nezávislosti Kosova, ale Srbsko to nikdy neuznalo a nikdy neuzná. A my jsme to jasně řekli všem představitelům evropských zemí a institucí. Ale pokud EU bude trvat na tom, abychom to udělali, pak to znamená, že si nás nepřeje vidět ve svých řadách," řekl Nikolić v rozhovoru, který Interfaxu poskytl před cestou do Moskvy, aby se tam zúčastnil oslav výročí konce druhé světové války.

Podle Nikoliče bude za takové situace svědomí Bělehradu čisté, "neboť všichni budou vědět, že jsme udělali vše pro to, abychom se stali členy EU". "Ale na takovou podmínku by nepřistoupil žádný národ. Na to mohou přistoupit jen otroci," zdůraznil.

Na otázku, jaké kroky je možné očekávat od Bělehradu, jestliže bude spolupráce s Ruskem překážkou začlenění Srbska do Evropské unie, srbský prezident řekl, že o to teď nejde, protože důležitější je problém Kosova. "Řešení této otázky je hlavní podmínkou pro náš vstup do EU, zatímco vztahy s Ruskem, konkrétně zavedení sankcí proti němu, mohou být problémem, teprve když se staneme členem unie," řekl.

Srbsko podle něj všem evropským představitelům sdělilo svoje stanovisko, že v této chvíli nesouhlasí se zavedením sankcí proti Rusku, ale když se stane členem Evropské unie, bude povinno respektovat společnou zahraniční politiku. "Zatím nejsme členy EU a nejsme povinni připojit se k sankcím," poznamenal.

Prezident možná poněkud přehrává. Roku 2012 Evropská unie ústy tehdejšího komisaře pro rozšíření Štefana Füleho zdůraznila, že uznání Kosova není podmínkou - dostačující je normalizace vztahů Bělehradu a Prištiny, na kterém se pracuje. Ostatně ani sama Evropská unie Kosovo nepovažuje za suverénní stát, neboť jej neuznává pět členských států - Španělsko, Rumunsko, Řecko, Kypr a Slovensko, které samy mají potíže s menšinami, jež by se mohly chtít odtrhnout.

Autor: - mav -, ČTK Foto: ČTK/AP , archiv

Další čtení

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ