Srbská armáda spolupracuje víc s NATO než s Ruskem, ale srbská veřejnost, která nemá Severoatlantickou alianci příliš ráda kvůli náletům z konce 90. let, o tom moc neví. Na serveru BalkanInsight to uvedla Balkánská investigativní zpravodajská síť (BIRN), která se odvolává na informace srbského ministerstva obrany.
Podle údajů poskytnutých ministerstvem se Srbsko letos zatím zapojilo do 116 společných vojenských aktivit s NATO a 90 bilaterálních vojenských aktivit s USA, ale pouze do 17 s ruskou armádou. Vojenský expert Aleksandar Radić k tomu poznamenal, že ve vojenských kruzích je toto velmi dobře známo, ale místní média mají spíš zájem o informace týkající se spolupráce s ruskými ozbrojenými silami.
"Srbská média si věci často přizpůsobují, aby přilákala pozornost. Udělala to i s řečmi o ruské vojenské základně v (jihosrbském městě) Niši, což není pravda... Není to vojenská základna, nýbrž klasické humanitární centrum bez vojenského zaměření," uvedl Radić. "Srbsko má desetinásobně větší spolupráci se Západem než s Ruskem," dodal.
Nejvýznamnějšími příklady letošní spolupráce s Moskvou je podle ministerstva obrany účast na mezinárodním vojenském cvičení, které se konalo od 30. července do 13. srpna v Rusku, a nákup dvou vrtulníků Mi-17.
Srbsko vyhlásilo v prosinci 2007 doktrínu vojenské neutrality a současná vláda tuto politiku nehodlá měnit. Země je ale spojená se Severoatlantickou aliancí programem Partnerství pro mír a v březnu loňského roku s ní uzavřela Akční plán individuálního partnerství (IPAP), který je považován za nejvyšší úroveň spolupráce NATO s nečlenským státem.
Názor na alianci je ale v srbské veřejnosti značně rozpolcený od 78 dní trvajících náletů západní aliance v roce 1999, které přinutily Srbsko stáhnout se z Kosova. Tato jihosrbská oblast obývaná převážně etnickými Albánci byla poté dána pod mezinárodní správu a v roce 2008 jednostranně vyhlásila nezávislost. Většina Srbů to nese těžce, protože Kosovo považují za kolébku své kultury a státnosti.
Podle výsledků průzkumu veřejného mínění, který letos v únoru provedla společnost Ipsos, mají téměř dvě třetiny Srbů mnohem pozitivnější postoj k Rusku než k Evropské unii, Spojeným státům nebo NATO.