Srbsko je velmi znepokojeno politikou Spojených států a požaduje na Washingtonu vysvětlení zvěstí, že Američané jsou připraveni uznat Kosovo, pokud jeho separatistické vedení vyhlásí nezávislost. Upozornil na to dnes srbský ministr zahraničí.
Bělehrad požádal o formální vysvětlení americké velvyslanectví a odpověď očekává v nejbližších dnech, oznámil ministr Vuk Jeremić v televizi.
Už v sobotu srbský premiér Vojislav Koštunica varoval USA před uznáním Kosova a naléhal na OSN, aby přijala opatření proti americké "politice síly". "S použitím politiky síly USA otevřeně vyhrožují, že nebudou respektovat svrchovanost a územní celistvost Srbska, které je mezinárodně uznávaným státem a členem OSN," prohlásil premiér Koštunica.
Srbské vedení rozezlily zprávy místních sdělovacích prostředků, které citovaly jistého vysokého činitele USA, že by Washington mohl Kosovo uznat jako nezávislý stát, což by prý bylo nejlepší řešení pro stabilitu Balkánu.
O problematice Kosova jednali v sobotu v Portugalsku ministři zahraničí zemí Evropské unie, mezi kterými nepanuje na věc jednotný názor. EU sice oficiálně podporuje navrhovaný plán nezávislosti Kosova pod mezinárodní záštitou, avšak některé země, například Slovensko, Španělsko, Řecko či Kypr, jsou přinejmenším zdrženlivé.
Důvodem jsou obavy, aby vytvoření nového státu nepodpořilo separatistické tendence některých skupin u nich doma. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg připustil, že na neformálním setkání šéfů diplomacií unijních zemí zazněly i tyto obavy.
Kosovo je stále oficiální součástí Srbska, ačkoli od roku 1999 provincii řídí OSN a Severoatlantická aliance. NATO tehdy bombardovalo Srbsko, aby zastavilo vybíjení etnických albánských separatistů.
Kosovští Albánci na mezinárodních jednáních o budoucnosti provincie trvají na její nezávislosti. Ale Srbsko podporované Ruskem odmítá se vzdát svého historického území. Populaci Kosova tvoří z 90 procent etničtí Albánci, kteří prohlašují, že jsou připraveni vyhlásit nezávislost letos v prosinci. V tomto případě si Srbsko vyhrazuje právo vstupu svých jednotek do "nezákonného" kosovského státu.
Ilustrační foto: MEDIACOP