V čele srbského parlamentu bude stát úřadující předseda ultranacionalistické Srbské radikální strany (SRS) Tomislav Nikolič. Rozhodnutí parlamentu, jehož schůze se v úterý protáhla do časných ranních hodin, posiluje pozice nacionalistů a stoupenců někdejšího prezidenta Slobodana Miloševiče v Srbsku.
Balkánská země se od ledna zmítá ve vládní krizi, neboť demokratické síly - Demokratická strana (DS) prezidenta Borise Tadiče a konzervativní Demokratická strana Srbska (DSS) srbského premiéra Vojislava Koštunici - nebyly schopny se po volbách dohodnout na koalici.
Zástupce SRS, jejíhož řádného předsedu Vojislava Šešelje stíhá Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v nizozemském Haagu, byl do čela jednokomorové Národní skupštiny podle agentury AFP zvolen 142 hlasy z 244 přítomných poslanců. Srbský parlament má dohromady 250 křesel.
Nikolić byl zvolen díky podpoře umírněných nacionalistů z Koštunicovy DSS. Premiérova strana dala už v pondělí najevo, že volbu Nikoliče - jakožto zástupce nejsilnější parlamentní frakce - do čela skupštiny podpoří. V parlamentu se poté rozpoutala ostrá a dlouhá debata, v níž nechyběly nevybíravé slovní invektivy.
Liberálové se obávají, že zvolení Nikoliče do čela parlamentu signalizuje návrat nacionalistů k moci v této balkánské zemi. Předseda parlamentu je v Srbsku po prezidentovi a předsedovi vlády třetím nejvýznamnějším ústavním činitelem. Nikolič se navíc stal prvním nacionalistou ve významné ústavní funkci od roku 2000, kdy si lidové demokratické povstání vynutilo odstoupení Miloševiče, jenž zemřel loni ve vazební věznici pro osoby obžalované ICTY.
Nikolič je horlivý nacionalista, známý svými protizápadními postoji, včetně požadavku, aby se Bělehrad vzdal svého úsilí o vstup do EU a zaměřil se na utužování vztahů s Ruskem a Čínou.
Vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana v pondělí řekl, že pokud se Nikolič stane předsedou parlamentu, bude to EU považovat za "velký problém".
Foto: ČTK
Srbský parlament povede ultranacionalista Nikolič
Zahraničí
8. 5. 2007 10:49
bez popisku 9186
Autor: ČTK