Srbský prezident Tomislav Nikolić, který se krátce před svým loňským zvolením aspoň navenek přeměnil z radikálního nacionalisty v proevropsky orientovaného politika, má problémy se jménem nového papeže Františka. V rozhovoru pro televizní stanici B92 Nikolić několikrát o papeži hovořil jako o "papeži Franceskovi", jen aby se vyhnul vyslovení srbské verze jeho jména - Franja.
Za vším je podle všeho to, že srbská verze papežova jména u Nikoliče vyvolává nechtěné vzpomínky na chorvatského prezidenta Franja Tudjmana.
Jím vedená země, která se spolu se Slovinskem jako první odtrhla od Jugoslávie, totiž v 90. letech byla se Srby na ostří nože a napětí, jež vyvrcholilo občanskou válkou, evidentně dosud zcela nevyprchalo ani mezi politiky.
Papežovo "překřtění" na Franceska - alespoň v oficiálních prohlášeních - se právě kvůli negativní asociaci s Tudjmanem nedávno snažil u srbské vlády prosadit prezidentův poradce Radoslav Pavlović, ale neuspěl.
A když se proti návrhu postavila i vlivná srbská pravoslavná církev, která hodlá i nadále papeži říkat Franja, Pavlović návrh stáhl.
Jeho prezidentský šéf Nikolić ale evidentně trvá na svém, jak dokázal ve zmíněném televizním rozhovoru.Srbští jazykoví odborníci přitom potvrdili, že používání národní verze papežova jména je naprosto obvyklé ve většině zemí světa.
"Nový papež si vzal jméno od světce, kterému tady v Srbsku říkáme Franja, kvůli tomu mu nemůžeme říkat Francesco," prohlásil uznávaný lingvista Ivan Klajn z filozofické fakulty Bělehradské univerzity.
Franjo Tudjman byl chorvatským prezidentem do roku 1999, kdy zemřel. Období jeho vlády provázela řada kontroverzí. V Evropě mu byl vyčítán mimo jiné velký rozmach organizovaného zločinu. Šlo o jeden z aspektů brzdících začlenění země do evropských struktur.