Ten den otřásl Nizozemím. Letos 17. února zasypala prince Johana Frisa (43) při lyžování v Rakousku lavina. Pod sněhovou masou byl bez kyslíku asi 25 minut, dalších 50 minut ho museli oživovat. Příliš dlouho. Od té doby leží druhý nejstarší syn nizozemské královny Beatrix v kómatu. Následovaly dny a týdny obav a nadějí. Přežije? Uzdraví se někdy?
Od tragédie na oranžském dvoře uplynulo o něco více než půl roku a stav pacienta s těžkým poškozením mozku je neměnný.
Už lékaři v rakouském Innsbrucku uváděli, že princův zdravotní stav je tím nejhorším možným scénářem. Nedlouho po nehodě ho převezli z Alp do Wellingtonovy nemocnice v Londýně, kde se svou manželkou Mabel bydlel a pracoval.
Mabel za svým mužem v kómatu chodí každý den, královna Beatrix létá za synem jednou týdně.
Mnoho Holanďanů vyjadřuje široce oblíbené panovnické rodině stále účast a posílá Frisovi květiny. Princ dýchá jen pomocí přístrojů.
Šest měsíců je kritická hranice, říkají lékaři tisku. Šance, že se někdy probudí, se podle některých blíží nule. V podobných případech v nizozemských nemocnicích po půlroce lékaři a příbuzní zvažují, zda pacienta ještě udržovat při životě, nebo přistoupit k pasivní eutanazii - ve Frisově případě to znamená vypnout umělou plicní ventilaci.
Královskou rodinu čeká těžké rozhodnutí. Že se na ně připravuje, napověděla drobná změna na oficiální webové stránce. V jeho životopise nově stojí, že se stal "obětí" laviny.
Princův osud vyvolal v Nizozemí diskuse o dárcovství orgánů. I proto, že Mabel se v tomto směru veřejně angažuje.
Známý blog Geen.Stijl.nl přinesl záhy po princově nehodě cynický příspěvek. Princ je údajně snem transplantační chirurgie: mladý, zdravý, s mrtvým mozkem. Frisova játra, ledviny, plíce a srdce mohou zachránit čtyři lidské životy.
Prý by to byla ta největší služba společnosti, jakou kdy královská rodina udělala.