Dlouholetý vídeňský starosta Michael Häupl (68), který ve čtvrtek odstoupí po 24 letech z funkce, je jedním z nejdéle sloužících starostů v evropských zemích. Když se v listopadu 1994 ujímal úřadu, slíbil učinit z Vídně moderní pulzující metropoli, která se bude rozvíjet v souladu s životním prostředím a bude i poskytovat útočiště potřebným. Za bezmála čtvrtstoletí pod jeho vedením se Vídeň letos již po deváté stala městem s nejlepší kvalitou života na světě.
"Beru občany vážně," říká Häupl, který kromě jiného dokázal rakouskou metropoli provést i migrační krizí v časech, kdy všude kolem posilují populisté.
Politik a biolog Häupl se narodil 14. září 1949 v Altlengbachu. Na Vídeňské univerzitě vystudoval biologii a zoologii, v letech 1975 až 1983 pracoval jako vědecký pracovník Přírodovědného muzea ve Vídni; potom byl do roku 1988 členem vídeňské městské rady; posléze do roku 1994 členem městské rady odpovídající za životní prostředí a sport.
V roce 1994 převzal úřad starosty Vídně po populárním Helmutu Zilkovi, od té doby jej do čela města volili opakovaně. Předtím byl několik let členem městské rady, v níž zodpovídal za oblast životního prostředí.
Skutečný šéf strany
Häupl patřil k nejvlivnějším politikům rakouské sociální demokracie, do strany vstoupil v roce 1978, předtím od roku 1975 vedl sociálnědemokratický studentský spolek. V roce 1993 byl zvolen předsedou vídeňské organizace; od května do června 2016 dočasně stanul v čele SPÖ. Rakouská média ho často označují za "skutečného šéfa strany", jenž často v zákulisí tahá za nitky.
Jako představitel Vídně Häupl uzavíral smlouvy s řadou českých měst včetně Prahy a Brna. Loni v říjnu mu udělil prezident Miloš Zeman Řád bílého lva za zlepšování a upevňování česko-rakouských vztahů. Při předávání ceny Häupl uvedl, že Češi a Rakušané by spolu měli mluvit o kontroverzních tématech, která jsou oběma stranám nepříjemná.
Zeman Häupla přijal už v prosinci 2016 na jeho návštěvě Česka. Oba politiky tehdy rozděloval postoj k rakouským prezidentským volbám: zatímco Zeman podporoval kandidáta Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norberta Hofera, Häupl se postavil za bývalého předsedu Zelených Alexandera Van der Bellena, který nakonec v hlasování zvítězil.
Oba se setkali již dříve; Zemana ještě v době jeho premiérství Häupl ostře kritizoval. V roce 2002 v týdeníku Profil o Zemanovi řekl "s tímto pánem bych nerad měl cokoli společného". Tehdejší konflikt se týkal sudetských Němců, o nichž Zeman mluvil jako o zrádcích a o Hitlerově páté koloně.
Ocenění
V roce 2016 převzal Häupl v českém Senátu pamětní medaili Josefa Hlávky pro osobnosti vědy a umění. Coby předseda Rakousko-české společnosti byl oceněn za pomoc při budování česko-rakouských vztahů.
Populární rakouský politik byl v tuzemsku poctěn i dalšími cenami, v roce 2016 dostal z rukou tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky také medaili Karla Kramáře. Ceny mu udělili i v jiných zemích.
Häupl je potřetí ženatý a má dvě děti. Je vášnivým fanouškem fotbalu a stojí v čele kuratoria klubu FK Austria Vídeň.