Nedomyšlený krok? Jeden rok po sporném odstranění sochy rudoarmějce z centra Tallinnu vyčíslují Estonci dlouhodobější škody této akce na zhruba 450 milionů eur. Měly jim vzniknout v důsledku ruských obchodních sankcí, tvrdí estonská vláda.
Přestěhování dvoumetrové bronzové sochy vojáka z jeho původního místa uprostřed Tallinnu na nedaleký vojenský hřbitov vyvolalo značnou nevoli části ruské menšiny, která žije v této pobaltské republice (Estonsko má celkem 1,3 milionu obyvatel).
Při následných nepokojích a střetech s policií loni zahynul jeden muž a stovky lidí utrpěly zranění. Z ubodání dvacetiletého ruského mladíka k smrti se dodnes nikdo nezodpovídal.
Moskva nevyhlásila proti Estonsku nikdy oficiálně hospodářské sankce a rovněž nikdy nevyzývala k bojkotu estonského zboží. Také se ale netajila tím, že ji „hanobení hrobu" rozhořčilo a že Estonci pocítí ekonomické následky svého činu.
Stalo se. Nejvýrazněji se to projevilo v tranzitu ruského zboží přes území maličkého pobaltského souseda, především v železniční a lodní dopravě.
Rusové jednoduše od května 2007 mnoho transportů přesměrovali do neestonských přístavů. Tallinn za rok přišel o 13 procent zakázek. Výrazně se snížila přeprava ruské ropy a téměř zastavil přísun sibiřského uhlí.
Ruce si naopak mohli mnout Litevci. tamní přístav Klaipeda zvýšil dvojnásobně objem přepravy do Ruska a zpět.
Naříkala si i estonská turistika; počet návštěvníků z Ruska se snížil o 18 procent. A výrobky mlékárenského koncernu Vali Eesti prakticky zmizely z regálů supermarketů mocného ruského souseda.
Ekonomičtí experti nepopírají značné škody, které si Tallinn přestěhováním rudoarmějce způsobil, ale upozorňují, že částka 450 milionů eur může být trochu nadsazená. Estonská vláda si „ruskou pomstou" může zčásti omlouvat jistý útlum dosavadní konjunktury.
O tom, že Tallinn vyšlo přestěhování rudoarmějce draho, však nepochybuje nikdo.
Současný vývoj vztahů mezi Tallinnem a Moskvou kráčí nicméně správným směrem, ujišťuje šéf estonské diplomacie Urmas Paet. O „přátelskosti" podle něj sice hovořit nelze, ale věci se „výrazně zlepšují" a obě strany pracují na různých dvoustranných dohodách, říká Paet.
Foto: Tallinn24.info a Reuters