Stěna nádrže se hroutí, hrozí další vylití kalu

Zahraničí
10. 10. 2010 16:36
Toxický kal zalil obce v okolí.
Toxický kal zalil obce v okolí.

Poškozenou severní stěnu nádrže maďarské hliníkárny poblíž obce Kolontár prý nelze zachránit a dříve nebo později se zhroutí. Oznámil to Zoltán Illes z maďarského ministerstva pro životní prostředí. Popřel tak některé předchozí zprávy, že se trhliny v hrázi nezvětšily a že je situace nadějná.

Informace, které uvedl Illes, jsou v příkrém rozporu s údaji, které dnes ráno poskytl mluvčí záchranářů Tibor Dobson. Ten řekl, že se trhliny v nádrži dnes v noci nezvětšily a nepřibyly ani žádné další.

Kvůli vlhkosti se během noci 25 metrů dlouhá a přes půl metrů široká trhlina dále zvětšila a odborníci sdílejí přesvědčení, že se stěna zřítí. "K tragédii může dojít během dne nebo týdne," uvedl Illes, podle kterého je však šance, že se předtím v Kolontáru podaří dostavět další ochranou stěnu.

Šest set metrů dlouhá a deset metrů vysoká bariéra by měla být dokončena v pondělí večer a měla by ochránit dosud nezasaženou část obce před případným dalším přívalem jedovatého kalu, jehož pondělní únik si vyžádal nejméně sedm mrtvých a asi 120 zraněných.

Pokud kal z nádrže unikne znovu, bude hustší a může se dostat do vzdálenosti 500 až tisíc metrů od rezervoáru. Podle měření učiněných z vrtulníku v nádrži zůstává kolem dvou a půl milionu kubických metrů jedovatého kalu. Při pondělním neštěstí, které je největší ekologickou katastrofou v dějinách Maďarska, vyteklo asi 700 tisíc kubických metrů kalu.

Evakuace a zahraniční pomoc

Toxický kal zalil obce v okolí.Úřady kvůli nebezpečí v sobotu evakuovaly asi osm set obyvatel obce Kolontár. Na případnou evakuaci se v sobotu připravilo i více než pět tisíc obyvatel další blízké obce Devecser. Na místě jsou dále připraveny stovky vojáků a nákladních vozidel pro případ, že bude o evakuaci rozhodnuto.

Na pomoc se snižováním dopadu havárie na životní prostředí přijede v pondělí do Budapešti pět expertů z Rakouska, Belgie, Francie, Německa a Švédska.

Kal z nádrže zničil život v řekách Marcal a Torna, které již podle Illese není možné zachránit. V Dunaji kal zatím závažné škody podle maďarských činitelů nenapáchal a podle sobotního prohlášení maďarského premiéra je připraven dostatek ochranných a neutralizujících látek, aby se zamoření řeky zabránilo.

Hráz se protrhla ze zatím nezjištěných příčin, ale ekologové i maďarský premiér jsou přesvědčeni, že za únikem stojí lidská chyba. Orbán již také slíbil "nejpřísnější možné následky" pro zodpovědné osoby.

Světový fond na ochranu přírody (WWF) v sobotu uvedl, že hráz nádrže prý netěsnila již několik měsíců. Fotografie z června letošního roku podle WWF dokazuje, že již tehdy z částečně poškozené nádrže vytékal červený kal.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ