Stoiber kritizoval dekrety, Češi ale prý prohlédnou

Zahraničí
27. 5. 2007 14:31
Ilustrační foto - bavorský premiér Edmund Stoiber
Ilustrační foto - bavorský premiér Edmund Stoiber

Ilustrační foto - bavorský premiér Edmund Stoiber"Poválečné vysídlení Němců z českých zemí je evropským problémem," prohlásil bavorský premiér Edmund Stoiber na každoročním srazu sudetských Němců. Na mnohatisícovém shromáždění v Augsburgu tradičně kritizoval československé dekrety, podle nichž byli Němci zbaveni majetku a občanských práv. Vítal zároveň některé české kroky, které podle něj přispívají k porozumění.

Tak, jak se německá společnost vyrovnává s nacistickou diktaturou, podle Stoibera také česká společnost musí dospět k poznání, že "vyhnání bylo a je bezprávím". Stoiber přijel ve funkci zemského premiéra na sudetoněmecký sraz zřejmě naposledy, protože v září hodlá odejít z čela největší německé země a vládní strany CSU.

Vysídlení Němců podle něj není jen problémem mezi Němci a Čechy, ale je také problémem evropským, jak prohlásil v poměrně střízlivě laděném projevu. Společná evropská budoucnost se nedá budovat na "vyháněcích dekretech", uvedl s odkazem na poválečné právní úpravy prezidenta Edvarda Beneše, na jejichž základě sudetští Němci byli zbaveni majetku a občanských práv. "Benešovy dekrety nejsou slučitelné s právem, duchem a kulturou Evropy," řekl Stoiber, jehož spolková země je patronem sudetských Němců.

Ocenil některé počiny, jimiž se česká strana podle něj vyrovnává se společnou minulostí. Jako příklad uvedl kritická slova exprezidenta Václava Havla na adresu vysídlení nebo jmenoval bývalého premiéra Jiřího Paroubka, který svého času vyzdvihl sudetské Němce, kteří se podíleli na odporu proti nacistům. "Pozoruhodné" je podle něj také nedávné vyjádření ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který označil odsun za vyhnání.

Stoiber zároveň věří, že přijde den, kdy bude česká reprezentace se sudetskými Němci mluvit. Česká veřejnost je na cestě k oproštění se od dějinných obrazů z doby komunismu, konstatoval. Stěžejní dokument o vzájemných vztazích - Česko-německou deklaraci z roku 1997 - považuje za krok správným směrem, ale je prý třeba pokročit dále.

Sudetští Němci

Bavorský premiér podporuje projekt střediska pro dokumentaci vyhánění ve 20. století, který spolková vláda chystá v Berlíně. Slíbil také podporu novému projektu v podobě ústředního sudetoněmeckého muzea v Mnichově.

Předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt oznámil tisícům účastníků, že se Mirek Topolánek jako první český ministerský předseda zdvořile omluvil, že nepřijede na výroční setkání, kam sudetští Němci české premiéry pokaždé zvou. Svou omluvu údajně odůvodnil tím, že by jeho účast v Augsburgu nepřispěla ke zlepšení vztahů mezi oběma státy. "Pane Topolánku, přijeďte!" volal Posselt. Na dálku ho ujišťoval, že by nastal průlom ve vztazích mezi Čechy a bývalými německými krajany.

Nejvyšší činitel sudetoněmeckého hnutí Johann Böhm, který má funkci mluvčího všech sudetských Němců na celém světě, děkoval Stoiberovi, že po patnáct let stál po boku vysídlenců. Bavorsko při nich stálo, i když v minulých letech podle něj vítr často vál proti nim jak z Prahy, tak i z Berlína. Vysídlení sudetských Němců přitom označil za "etnickou čistku".

Letošní sraz se konal pod heslem Sudetští Němci - most k vlasti. Podle organizátorů na něj přijelo kolem 40 tisíc lidí.

Foto: ČTK, archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ