S úlevou se rozloučila bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se svým dlouholetým vůdcem Edmundem Stoiberem (66). Nejsilnější bavorská strana však do nové epochy nevstupuje s novým nábojem a na jednotnosti jí nijak nepřidá rozdělení Stoiberových funkcí zemského premiéra a šéfa strany mezi dva jeho nástupce.
Tak hodnotí německý tisk výsledky víkendového volebního sjezdu CSU.
Dění na mnichovském sjezdu, jenž ukončil Stoiberovu éru, vzbuzovalo podle německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) tíseň. Deník si všímá nevýrazného kandidátského projevu nově zvoleného předsedy CSU Erwina Hubera (61), který zdůrazňoval, že se nemusí nic nového vynalézat, nýbrž stavět na osvědčeném a na "vynikajícím základě", který vybudoval Stoiber.
Úleva z překonaného boje o moc v CSU zavládla podle listu Süddeutsche Zeitung, který vychází v Mnichově. Strana toužící po semknutosti si však zvolením dvou svých vůdců připravila živnou půdu pro třenice.
Mnichovský deník rovněž podotýká, že hlavním mužem u kormidla bude napříště nový bavorský premiér Günther Beckstein (63), zatímco Huber mu bude jen sekundovat. Oba budou muset stranu dostat do kondice před volebním maratonem v příštích letech.
"Zvolením Hubera a Becksteina se CSU ocitá opravdu v prekérní přechodové situaci," napsal týdeník Die Zeit. "Oba patří ke Stoiberově generaci, oba odcházejícímu premiérovi dlouho sloužili a oba od prvního dne provází otázka, kdy nastane očekávaná generační výměna. Zvláště Huber svým dramaticky neinspirujícím projevem přiživil pochybnosti, zda na úřad stranického šéfa stačí," napsal Die Zeit.
Německé listy si rovněž všímají, že delegáti sledovali dva více než hodinové projevy Edmunda Stoibera zjevně nesoustředěně a ocenili je spíš povinným, byť několikaminutovým aplausem. To podle FAZ kontrastuje s tím, že "málo hodnotné řeči" kancléřky Angely Merkelové delegáti tleskali vřele. Jako by byli předsedkyni sesterské Křesťanskodemokratické unie (CDU) vděční, že "svým volebním vítězstvím v roce 2005 přispěla k tomu, že Nad-Edmund byl po všech těch letech poslán do bavorských učebnic dějin", napsal FAZ v narážce na údajnou nevraživost mezi Merkelovou a Stoiberem.
Podle listu Süddeutsche Zeitung nepředal Stoiber straně na rozloučenou vizi a do omrzení opakoval otřepané fráze, klišé a důrazy na rodinu, víru, vlast a převládající německou kulturu (Leitkultur). "Už jen to zdůrazňování ukazuje, že by se strana po všech těch letech neomezeného nadšení pro technologie opět ráda rozpomenula na kořeny konzervativních hodnot," napsal Süddeutsche Zeitung. Podle něj to zavání návratem k bavorské zahleděnosti do sebe s pocitem, že "svět tam venku je tak nepřátelský a nepřehledný".
Na fotografiích: (1) Bývalý bavorský premiér a předseda CSU Edmund Stoiber odchází po svém rozlučkovém projevu v Mnichově, 29. září 2007, (2) Nově zvolený předseda CSU Erwin Huber (uprostřed), nový bavorský premiér Günther Beckstein (vlevo) a Edmund Stoiber.
Foto: AP