Stoltenberg: Někteří turečtí důstojníci u NATO požádali o azyl

Zahraničí
5. 12. 2016 14:35
Jens Stoltenberg (vlevo) s tureckým prezidentem Erdoganem.
Jens Stoltenberg (vlevo) s tureckým prezidentem Erdoganem.

Několik tureckých armádních důstojníků požádalo o azyl v jiných členských zemích NATO. Na pondělní tiskové konferenci to na novinářský dotaz potvrdil generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Je podle něj pouze na jednotlivých členských státech, jak se rozhodnou tyto žádosti posoudit. Stoltenberg se vyjádřil i k výsledku italského referenda. Podle něj nijak neovlivňuje postavení této země v NATO, Itálie je nadále spolehlivý spojenec. 

Turecké úřady reagovaly na nezdařený letní pokus o vojenský puč rozsáhlými čistkami nejen v armádě, ale v celém státním aparátu. Za tvrdý postup si prezident Recep Tayyip Erdogan a vláda vysloužily ostrou kritiku západních zemí, která mimo jiné velmi ochladila vzájemné vztahy Turecka a Evropské unie.

Podle Stoltenberga je věcí každého člena NATO, jaké lidi vyšle do aliančních velitelských struktur. "Byly některé výměny tureckých důstojníků," připustil. Turečtí představitelé dali několikrát najevo, že země bude respektovat vládu práva a je důležité, aby se tak dělo ve všech případech, včetně armádních důstojníků po pokusu o puč, zdůraznil.

Stoltenberg připomněl, že nepodařený puč přinesl smrt stovkám lidí. "Turecko má samozřejmě právo stíhat organizátory. Je ale důležité, aby se tak dělo způsobem, který je v souladu s vládou práva," upozornil. Právní stát je pro NATO podle něj jednou ze základních hodnot. O těchto tématech prý také s tureckými partnery hovořil při své nedávné návštěvě Istanbulu s politickými lídry země.

Turecko je pro NATO klíčový spojenec

"Myslím, že je významná například práce Rady Evropy v této věci, která ale nemůže zcela nahradit náš přímý dialog," podotkl Stoltenberg. Je podle něj třeba vzít na vědomí, že Turecko opakovaně zdůrazňuje své odhodlání být spolehlivý spojenec a různým způsobem přispívá do aliančních misí a operací.

Generální tajemník aliance zdůraznil, že Turecko je jako člen NATO klíčový spojenec. Na snímku Stoltenberg (vlevo) s Erdoganem (vpravo) během schůzky NATO v Istanbulu.Generální tajemník aliance zdůraznil, že Turecko je jako člen NATO klíčový spojenec. Připomněl jeho polohu na hranicích s Irákem a Sýrií a tři miliony syrských uprchlíků na jeho území. Zmínil také strategický význam oblasti Černého moře, kde se - stejně jako na Baltu - stále silněji angažuje Ruská federace. Turecké přímé kontakty s Moskvou Stoltenberg ostatně označil za součást celkového aliančního přístupu k Rusku.

Referendum v Itálii postavení země v alianci neovlivní

Výsledek referenda je podle Stoltenberga projevem vůle italského lidu. "A NATO je aliancí 28 demokracií. Referendum v Itálii je součástí demokratického procesu," podotkl. Itálie podle Stoltenberga v NATO hraje a dál bude hrát v mnoha ohledech klíčovou roli.

V nedělním referendu odmítli Italové změny ústavy navržené premiérem Matteem Renzim, který následně oznámil konec své vlády.

S Renzim se podle Stoltenberga dobře spolupracovalo při řešení problémů, kterým NATO čelilo jak v severní Africe a na Blízkém Východě, tak při hledání alianční odpovědi na chování Ruské federace.

Autor: ČTK Foto: , Kayhan Ozer

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ