Otrlí Rumuni
Strany vyslaly do voleb stíhané korupčníky
04.12.2012 18:30
O poslanecký mandát se v nadcházejících volbách v Rumunsku znovu uchází desítka členů parlamentu a bývalých ministrů, kteří jsou stíháni za korupci. Dalších dvaadvacet je ve střetu zájmů neslučitelném s výkonem funkce, uvádí protikorupční prokuratura.
"Kradu méně než jiní." S tímto podivným sloganem vyzývá ekologický kandidát rumunské voliče, aby v nedělních parlamentních volbách hlasovali pro něho. "Kdybych řekl, že nekradu, lidé by mi nevěřili," vysvětlil Gabriel Raduna, který kandiduje v Jaši na severovýchodě země.
Je to pokus o údernou reklamu v zemi, kde "je parlamentní imunita stále ještě vnímána jako jakýsi štít před soudním stíháním", řekl bývalý ministr spravedlnosti Catalin Predoiu.
Nevládní organizace bojující za morálku politického života v Rumunsku spočítala na speciální internetové stránce případy nepotismu, kandidáty již odsouzené za korupci a bývalé spolupracovníky tajné policie.
Dan Diaconescu, šéf soukromé televizní stanice známé svými bulvárními pořady, který se umístil v průzkumu třetí, se nebojí prezentovat jako šampion boje proti korupci, přestože je souzen právě za korupci.
Dvě konkurenční koalice, Sociálně liberální svaz (USL) a Liberálně demokratická strana (PDL), se během kampaně namočily do skandálu.
Poslanec a kandidát PDL Alin Trašculescu byl obviněn protikorupční agenturou, že si řekl jednomu podnikateli o úplatek 350 tisíc eur za slib, že se postará o to, aby dostal státní zakázku. Ze strany byl vyloučen. O něco později se podobného obvinění dočkal i Ion Stan, poslanec a kandidát USL.
USL vyvolal hněv nevládních organizací tím, že má na své listině kontroverzního majitele fotbalového klubu Steaua Bukurešť Gigiho Becaliho, kterého protikorupční prokuratura již několikrát obvinila a jenž byl trestán za rasistické a sexuální urážky. Jeden ze spolupředsedů USL Crin Antonescu vyslovil přání, aby se ministrem příští vlády stal podnikatel a politik Relu Fenechiu, nyní souzený za korupci.
Na dotaz, zda by v případě volebního vítězství jmenovala do funkce ministrů soudně stíhané lidi v rozporu s doporučeními Evropské unie, USL odpověděla: "Každá osoba, která má být souzena nebo je trestně stíhána, přijme rozumné rozhodnutí a nebude chtít poškodit vládu nebo USL".
"USL má nesmiřitelný postoj k politikovi, který byl již pravomocně odsouzen," ujišťuje USL a připomíná presumpci neviny.
"I když volební seznamy PDL mají méně kandidátů s hodně pošramocenou bezúhonností, nemůže tato strana zdaleka sloužit jako vzor," řekla profesorka politických věd Alina Mungiuová-Pippidiová.
PDL, která na přímé otázky neodpověděla, podpořila kandidáty, jež odmítla komise pro bezúhonnost mající za úkol "vyčistit" volební seznamy. Komise byla vytvořena díky bývalé ministryni spravedlnosti Monice Macoveiové.
Pokrok justice v boji proti korupci v Rumunsku dává podle nevládních organizací naději, že se mentalita mění. Za mřížemi kvůli korupci skončilo několik bývalých ministrů a dokonce bývalý sociálnědemokratický premiér Adrian Nastase, což byl po desetiletí nebývalý jev.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.