Řecká pobřežní stráž zachránila u ostrova Amorgos v Egejském moři 67 migrantů směřujících z Turecka do Řecka. Jejich národnost ale není upřesněná. Skupina patnácti Syřanů připlula z Turecka v noci na Kypr, kde dnes všichni požádali o azyl. Řecké úřady oznámily, že kvůli přeplněnosti migračních center na ostrovech v Egejském moři plánují přesuny na pevninu.
Řecký ostrov Amorgos leží v Egejském moři blíže k řecké pevnině než ostatní ostrovy, kam obvykle běženci z Turecka plují. Skupinu 67 lidí, z nichž bylo šedesát mužů, pět žen a dvě děti, objevila řecká pobřežní stráž, jak se před ní skrývá v lodi nedaleko ostrova. Všichni byli převezeni do uprchlického střediska na ostrově Leros.
Řecké úřady také oznámily, že registrační centra pro uprchlíky na ostrovech v Egejském moři jsou přeplněná a že plánují přesuny části migrantů do středisek pro uprchlíky na řecké pevnině. Na řeckých ostrovech v Egejském moři se tísní deset tisíc běženců, přitom ubytovací kapacita pro uprchlíky tam je jen asi 7450 míst.
Úřady se zdráhají
Počet uprchlíků směřujících z Turecka do Řecka se od březnové dohody Evropskou unií s Ankarou výrazně snížil, stále jich ale proudí touto cestou několik desítek denně. Řecké úřady se nyní zdráhají vracet běžence do Turecka, jak to umožňuje unijní dohoda s Ankarou. Důvodem je červencový pokus o puč v Turecku, po němž tamní úřady zahájily rozsáhlé zatýkání a vyhazování lidí z práce.
Podle březnové dohody EU s Ankarou mohou Atény vracet do Turecka odmítnuté žadatele o azyl, kteří připluli do Řecka po 4. dubnu. Za každého Syřana má Evropská unie přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl. Dosud bylo ale vráceno do Turecka jen něco málo přes pět set běženců. Minulý měsíc přitom připlouvalo z Turecka do Řecka denně průměrně šedesát migrantů.
Kyperské úřady oznámily, že patnáct Syřanů, kteří připluli v noci na sever Kypru v malém člunu, požádalo o azyl. Čtrnáct mužů a jedna žena zůstanou na ostrově Kypr, kde již žijí jejich příbuzní, dokud se nevyřídí jejich žádosti o azyl.