<span>Střelba</span> při soudním přelíčení v Německu. Dva mrtví

Zahraničí
7. 4. 2009 11:14
Policie před budovou soudu, kde došlo ke střelbě.
Policie před budovou soudu, kde došlo ke střelbě.
Soud v městě Landshut obklopily policejní zátarasy.

Dva mrtvé a tři zraněné si vyžádala střelba, kterou dnes po desáté ráno rozpoutal střelec v soudní budově v jihoněmeckém Landshutu. Potvrdila to místní policie. Jedním z mrtvých je střelec, druhým podle mluvčí soudu jeho švagrová.

Muž střílel na chodbě před soudní síní kolem 10.15 SELČ o přestávce
projednávání sporu o dědictví. Po pauze měl zemský soud vynést verdikt. Střelec svou švagrovou zasáhl do hlavy. Žena hned nezemřela, ale oživovací pokusy nakonec byly marné.

Vážná zranění utrpěl i jeden z právních zástupců a další žena. Oba byli převezeni do nemocnice, nejsou ale v ohrožení života. Muž z jihobavorského Dingolfingu po střelbě v jedné ze soudních místností zabil sám sebe.

ČTĚTE TAKÉ: V USA opět vraždil střelec: čtrnáct obětí
                        Střelec z německé školy je mrtvý, zabil 15 lidí

Vyšetřovatelé prohlásili, že dnešní případ není typickou akcí šíleného střelce. Krveprolití údajně souvisí s dědickými spory, které se v rodině pachatele táhnou mnoho let. V dnes projednávaném případu prý šlo o dům v Augsburgu, o který se přetahovalo sedm sourozenců.

Mapa NěmeckaTragédie se odehrála v prvním patře budovy, kde se nachází několik jednacích síní pro trestněprávní a občanskoprávní spory. Budova okresního a zemského soudu v Landshutu byla po střelbě evakuována a policie kolem ní postavila zátarasy. Nad prostranstvím přelétávaly vrtulníky. Svědci prý předtím viděli, jak z budovy vybíhají zranění.

Jeden ze střelcových příbuzných zveřejnil dnes dopis na rozloučenou. Podle policie je ale nutné prověřit, zda ho skutečně napsal střílející muž. Pisatel si v listu stěžuje na údajný teror páchaný jeho příbuznými, který trvá desetiletí, i na letité právní spory. "Dnes je to moje poslední ráno," stojí v dopise.

Podle něj se střelec necítil být vrahem a chtěl potrestat své příbuzné za jejich chování. "Zaplatím za to nejvyšší cenu - zaplatím svým životem."

Zbraň se mu do soudní budovy podařilo pronést proto, že návštěvníci civilních sporů se nemusejí podrobovat osobní prohlídce, řekla mluvčí soudu.

Policie před budovou soudu, kde došlo ke střelbě.Pachatel se k veřejnému soudnímu přelíčení dostal jako běžný občan. Pronést zbraň pro něj nebyl problém, protože u civilních procesů se lidé u vchodů do německých soudních budov nemusí podrobovat kontrole a k soudním jednáním se může dostat prakticky každý.

Dnešní události zřejmě ještě posílí novou debatu o kontrole a pravidlech držení střelných zbraní. Jedenáctého března postřílel sedmnáctiletý Tim Kretschmer na své bývalé střední škole ve Winnendenu devět žáků a tři učitelky. Další tři lidi zastřelil na útěku a nakonec zabil sám sebe.

Němečtí experti tvrdí, že německý zákon o držení zbraní je nejpřísnější v Evropě. Na druhou stranu Němci vlastní odhadem kolem deseti milionů střelných zbraní, informovala televizní stanice n-tv.

Foto: Reuters a ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ