Stržení Národního divadla v Tiraně odstartovalo protivládní demonstrace

Zahraničí
19. 5. 2020 07:59
Stržení Národního divadla v Tiraně.
Stržení Národního divadla v Tiraně.

Albánští umělci a přívrženci opozice v pondělí druhým dnem protestovali proti demolici rozpadající se budovy Národního divadla v hlavním městě. Na rozdíl od nedělní demonstrace, kterou provázely střety s policií, pondělní akce byla podle agentury AP klidná. Umělci vyzvali k pokračování protestů až do svržení vlády.

Ačkoli v zemi platí zákaz masového shromažďování, několik tisíc lidí se sešlo u sídla ministerstva vnitra poblíž někdejšího divadla, aby podpořilo protest proti středolevé vládě premiéra Edieho Ramy. Umělci a intelektuálové, řečnící před davem, odsoudili demolici a zavázali se pokračovat v protestech, dokud kabinet nepadne.

Divadlo bylo v neděli navzdory protestům strženo. Než se do práce pustily těžké stroje, policie odvlekla skupinu umělců a opozičních politiků z budovy postavené koncem 30. let v Tiraně ve futuristickém stylu podle plánu italského architekta. Při střetech policisté zadrželi 37 lidí, mimo jiné manželku prezidenta Ilira Mety Moniku Kryemandhiovou, která stojí v čele malé opoziční strany.

Více než dva roky bojovali herci, aktivisté a opoziční představitelé proti plánu socialistického premiéra Ramy na výstavbu nového divadla a stržení původní budovy, kterou její zastánci označovali za součást národního kulturního dědictví. Odpůrci premiérových plánů kromě toho Ramu obviňovali z korupčních praktik. Část veřejnosti rozhořčila i skutečnost, že se předseda vlády rozhodl jednat v době restrikcí kvůli epidemii koronaviru. Vláda argumentovala tím, že nezbytně nutná rekonstrukce budovy by byla příliš drahá.

Demonstranti protestovali i proti vládním opatřením proti šířením koronaviru.

Rama, který býval starostou Tirany, slibuje, že na místě starého divadla bude postaveno nové za 30 milionů eur (asi 830 milionů korun), a to podle návrhu dánských architektů ze skupiny Bjarke Ingels Group. Není ale jasné, kdy stavba začne.

Prezident Meta, který byl do roku 2004 členem Socialistické strany Albánie a nyní patří mezi její nejostřejší kritiky, podal proti demolici stížnost k ústavnímu soudu. Nazval ji "legálním, morálním a ústavním zločinem". Soud má o stížnosti teprve rozhodnout.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ABACA/AA/ABACA

Další čtení

ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025
Robert Fico po příletu do Moskvy

Slovensko se bouří. Fica chtějí za návštěvu Moskvy obvinit z vlastizrady

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ