Sudetoněmecký sjezd začal připomínkou výročí Karla IV.

Zahraničí
14. 5. 2016 11:45
Rekonstrukce busty Karla IV. ve Svatovítské katedrále (ilustrační foto).
Rekonstrukce busty Karla IV. ve Svatovítské katedrále (ilustrační foto).

V Norimberku začal 67. sjezd sudetských Němců. Na úvod dvoudenního setkání si účastníci připomněli 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV., který je podle nich symbolem soužití Čechů a Němců. Letošní sudetoněmecký sjezd je přelomový: v neděli na něm totiž poprvé osobně vystoupí člen české vlády, a sice ministr kultury Daniel Herman. Bavorská zemská ministryně pro sociální věci Emilia Müllerová to označila za velkolepý milník.

"Karel IV., tento velký evropský panovník, představuje jako nikdo jiný propojení Norimberku a Prahy a to, že Bavorsko a Čechy patří dohromady. Dialog a intenzivní kontakty mezi lidmi z obou regionů byly tehdy samozřejmé a navázat na to je apel, který přichází při nynějším výročí narození Karla IV. O to víc mě těší, že letošní sudetoněmecký sjezd vejde do dějin jako velkolepý milník, protože v osobě ministra kultury Daniela Hermana bude na sudetoněmeckém sjezdu poprvé přítomen český ministr. Byl oficiálně vyslán českou vládou, a to je úžasné," řekla Müllerová.

Dobré vztahy mezi sudetskými Němci a Čechy podle ministryně pomáhají společnému soužití na česko-bavorské hranici. Müllerová uvedla, že z vlastní zkušenosti ví, že se mírové soužití a vzájemné setkávání stalo každodenní samozřejmostí.

"Dnes konečně srůstá dohromady to, co k sobě patří, a to jen díky této působivé české návštěvě na sudetoněmeckém sjezdu," řekl nejvyšší představitel Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt.

Odkaz českého krále a římského císaře zazněl i v dalších projevech. "Karel IV. je dodnes symbolem pro obě jazykové skupiny v českých zemích. Mluvil německy i česky, jeho němečtí a čeští poddaní ho měli stejně rádi," řekl na úvod sjezdu předseda bavorského sudetoněmeckého sdružení Steffen Hörtler.

Nacionalismus podle Hörtlera zničil společenství, které v Čechách fungovalo v době Karla IV. "Jsem si jist, že je zcela v duchu velkého císaře, že právě v den 700. výročí jeho narození zahajujeme sudetoněmecký sjezd, který je tak jednoznačně formován vůlí obou stran překonat nacionalismus, vyjít si vstříc a navázat na naše společné dějiny," řekl.

Proti nacionalistickým postojům se vymezil i Posselt. "Musíme konečně zahnat zlého ducha nacionalismu a egoismu," řekl. Ostré vymezování proti cizincům podle něj vede jedině k válce a krveprolití. "Proto jednoznačně říkám, že tento sudetoněmecký sjezd je protestní akcí proti každému druhu nacionalismu," uvedl.

Všechny projevy se nesly ve smířlivém duchu a stejně jako loni nezazněla žádná připomínka dekretů československého prezidenta Edvarda Beneše, které sudetští Němci v minulosti pravidelně kritizovali. Podle dekretů přišlo po druhé světové válce zhruba 2,9 milionu Němců o občanství a majetek, než byli na základě dohod vítězných válečných velmocí vysídleni z Československa.

Zahájení sudetoněmeckého sjezdu se zúčastnila zhruba tisícovka lidí. Mezi návštěvníky sjezdu jsou i zástupci české politiky, mimo jiné bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček (ČSSD), poslanec Daniel Korte (TOP 09) nebo náměstek místopředsedy vlády pro vědu a inovace Arnošt Marks. Nedělního programu se zúčastní i Herman (KDU-ČSL), který bude prvním členem české vlády osobně přítomným na tradičním sudetoněmeckém setkání.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ