Ještě před několika týdny byl Heiligendamm pro většinu světa neznámým místem. Díky probíhajícímu summitu G8 však toto nejstarší německé lázeňské místo může navázat na svůj někdejší věhlas.
U vzniku dnešních lázní, jimž se kvůli řadám bílých domů přezdívá také „bílé město na moři“, stál Samuel Gottlieb Vogel, který pečoval o zdraví meklenburského velkovévody Friedricha Franze I. Byl to právě on, kdo panovníkovi v roce 1793 navrhl zřídit v příjemném baltském prostředí lázně.
V následujících letech se zde podařilo vybudovat lázeňské letovisko evropského formátu, kam se sjížděla tehdejší domácí i zahraniční smetánka. Byl mezi nimi například německý císař Vilém I. nebo ruská carská rodina.
I v pozdějších letech patřily lázně mezi oblíbený cíl německých „celebrit“. Ve třicátých letech se Heiligendamm stal odpočinkovým místem pro nacistické pohlaváry, mezi nimiž nechyběli Joseph Goebbels či sám Adolf Hitler. V roce 1937 sem s ním přijel i italský duce Mussolini.
O svůj věhlas a šarm Heiligendamm přišel v roce 1939, kdy lázně pro vojenské účely zabrala armáda a využívala je jako lazaret. Během éry NDR je přebral stát a lázně značně zpustly.
V posledních letech se někdejší baltská perla snaží o obnovu své slávy. Důkazem, že se jí to daří, je letošní summit G8.
Delegace účastníků ze zemí G8 čítají celkem 2 400 účastníků. Doprovod prezidenta Bushe tvoří 700 osob. Ruský prezident Putin „si vystačí“ s 600 osobami.
O summitu na místě zpravuje 4 700 novinářů z celého světa.
Foto: Reuters