Summit G8 skončil, všichni si oddechli
08.06.2007 17:32
Třídenní setkání světových vůdců v německém Heiligendammu dnes skončilo jednáním o rozvojové pomoci Africe a o zapojení rychle se rozvíjejících průmyslových nováčků do jednání o globálních otázkách. Kancléřka Merkelová hodnotí výsledky summitu pozitivně.
Merkelová přesto připustila, že nedošlo k úplné shodě na způsob řešení problému klimatických změn a statusu Kosova. Hlasování o jeho nezávislosti v Radě bezpečnosti má být prozatím odloženo.
Kancléřka hostitelského Německa kladla během summitu velký důraz na dosažení dohody o společném postupu proti globálnímu oteplování, již se nakonec včera podařilo dosáhnout.
Velmoci se dohodly do roku 2050 podstatně snížit emise skleníkových plynů, které urychlují oteplování ovzduší. Jako ústupek Spojeným státům však nebyla stanovena konkrétní čísla.
Dalším bodem summitu byla pomoc Africe. Země se na dnešním dopoledním jednání dohodly poskytnout šedesát miliard dolarů (zhruba 1,3 bilionu korun) na boj proti AIDS, malárii a tuberkulóze. Polovinu této částky zaplatí Spojené státy, které zvýšení částky na boj proti infekčním chorobám v Africe před dvěma týdny navrhly.
Země G8 tak potvrdily své sliby z roku 2005 ve skotském Gleneagles o zdvojnásobení rozvojové pomoci do roku 2010. Kritici však upozorňují na to, že summit ve skutečnosti jen potvrdil zdroje, s nimiž se již počítalo, a že chybí časový rámec.
Země G8 se dnes dále zavázaly zahájit novou formu spolupráce s rychle se rozvíjejícími průmyslovými nováčky, jako jsou Čína či Indie, při řešení globálních otázek.
Heiligendammský summit byl mimo jiné rekordní tím, že se na něm sešli představitelé největších i nejlidnatějších států světa. Vedle Rusů a Američanů totiž do jednání zasahovali také čínský prezident Chu Ťin-tchao, indický premiér Manmóhan Singh a brazilský prezident Luiz Inácio „Lula“ da Silva.
Mimo agendu vzbudil největší rozruch včerejší návrh ruského prezidenta Vladimira Putina Georgi Bushovi, aby využil pro vybudování základny amerického protiraketového systému radarovou stanici v Ázerbájdžánu (viz Na okraj agendy G8: NATO v říši Ázerů).
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.