Summit slíbil Británii, že EU bude řešit její obavy z vývoje unie

Zahraničí
27. 6. 2014 19:50
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Lídři zemí Evropské unie se budou zabývat výhradami Velké Británie k budoucímu vývoji unie. V závěrech čtvrtečního a dnešního summitu zdůraznili, že integrace evropských států může mít různou podobu. Formulace ze závěrů jsou náplastí pro britského premiéra Davida Camerona, který utrpěl porážku v bezprecedentním hlasování vrcholné schůzky o nominaci budoucího šéfa Evropské komise. Formulací o pružnosti rozpočtových pravidel zase summit vyhověl snahám Itálie.

"Koncept stále těsnější unie umožňuje různé cesty integrace pro různé země. Umožňuje integraci těm, kdo se chtějí integrovat, ale respektuje přání těch, kdo si její další prohlubování nepřejí," napsali prezidenti a premiéři osmadvacítky do závěrů summitu. Británie, která není členem eurozóny, má dlouhodobé obavy z prohlubující se integrace států platících jednotnou měnou.

Cameron tím, že prosadil pro sebe dopředu jasně prohrané hlasování o nominaci Jeana-Claudea Junckera na předsedu Evropské komise, poukázal na změnu způsobu výběru nového šéfa EK po květnových eurovolbách. Vadí mu totiž, že strany v Evropském parlamentu svého kandidáta v zásadě členským zemím vnutily s varováním, že nikdo jiný nemá šanci získat potřebnou většinovou podporu europoslanců.

David Cameron, 27.6.2014."Někdy musíte prohrát bitvu, abyste mohli vyhrát válku," čelil pak Cameron na tiskové konferenci námitkám novinářů, že jeho strategie byla od počátku odsouzena k neúspěchu. Cameron po prohraných eurovolbách zdůrazňuje potřebu reformy osmadvacítky tak, aby případné referendum o vystoupení Británie v roce 2017 neskončilo odchodem země z EU.

Poslední věta z odstavců věnovaných v prohlášení britským obavám tedy uvádí, že až bude komise ustavena, proberou členské země, jakým způsobem by v budoucnu při respektování unijních smluv měl proces jmenování šéfa unijní exekutivy probíhat.

S Cameronovým názorem, že EU by měla působit jen tam, kde je společný postup přidanou hodnotou, a jinde nechat věci na členských zemích, dnes souhlasil i stávající šéf Evropské komise José Barroso. "Už dlouho říkám, že EU musí být velká ve velkých věcech a malá ve věcech malých," řekl novinářům.

Už ve čtvrtek v belgickém městečku Ypres lídři zemí EU probírali strategickou agendu unie pro José Manuel Barroso, Petro Porošenko a Herman Van Rompuy.příští roky. Jedním z bodů je podpora růstu ekonomiky bloku a tvorby pracovních míst. Některé země v minulých týdnech v diskusích naznačovaly možnost rozvolnit Pakt stability a růstu.
Známá tři procenta deficitu a nejvýše 60 procent zadlužení vůči hrubému domácímu produktu jsou pravidlem, za jehož porušování může Evropská komise po několika napomenutích udělit i sankce. Země, jako je výrazně zadlužená Itálie, která bude ve druhé polovině roku unii předsedat, mluvily nakonec hlavně o větší pružnosti při využívání těchto pravidel.

"Byla jasná shoda, že musíme dál pokračovat na cestě reformy a fiskální konsolidace i provádět investice potřebné pro budoucnost," řekl na závěrečné tiskové konferenci Herman Van Rompuy, stálý předseda summitů EU.

K vybalancování rozpočtové odpovědnosti a investiční podpory růstu musí ale podle závěrů summitu stačit nynější evropský fiskální rámec, změna paktu nakonec ani nebyla navržena.
"Jde tedy o lepší využití pružnosti, která je zabudovaná do existujících pravidel," vysvětlil Van Rompuy. Závěry uvádí, že zvláštní pozornost při posuzování, zda země pravidla plní, má být věnována jejím strukturálním reformám uskutečňovaným na podporu růstu a zlepšení rozpočtové udržitelnosti.

Summit připomněl, že v unii je stále jen nízký hospodářský růst a v mnoha zemích trvá nepřijatelně vysoká nezaměstnanost. Lídři zemí EU také "v zásadě podpořili" nedávná doporučení komise členským zemím, jaké reformy by měly pro zlepšení stavu hospodářství udělat.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock , ČTK/AP , Geert Vanden Wijngaert

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ