Švadleny nestíhají ušít uniformy pro polské školáky

Zahraničí
9. 3. 2007 14:10
uniformy
uniformy

uniformyŠkoláci v Polsku začnou povinně nosit uniformy. Nový školní rok mají zahájit tisíce žáků v oděvu, který nyní vybírají ředitelé škol společně s rodiči. Švadleny hlásí, že tolik úborů nestihnou do září ušít. Povinnost nosit stejnokroj zavádí novela zákona, kterou schválil parlament. Hlasovat o ní budou ještě senátoři.

Zavedení školních stejnokrojů je součástí reformy nazvané Nulová tolerance, kterou připravil resort školství v čele s ministrem Romanem Giertychem. Jednotný oděv má podle něj přispět ke zvýšení bezpečnosti ve školách a ukončení "módních přehlídek" mezi mládeží.

Školy nyní vybírají, jaký úbor by byl nejvhodnější. Bouřlivé diskuse s rodiči na téma, zda je lepší levnější nebo dražší úbor, jsou na denním pořádku. Cena stejnokroje se může pohybovat od 100 do 400 zlotých (720 až 2900 korun). Některá zařízení dávají prostor pro fantazii i žákům, kteří v anketách vybírají, jakou barvu či vzor by uniforma měla mít.

Náklady na pořízení stejnokroje budou hradit rodiče. Nejchudším rodinám by s koupí mělo pomoci ministerstvo financí. Zatímco proti uniformám vystupuje řada školáků, matky a otcové jsou podle průzkumu veřejného mínění většinou pro.

Po zavedení uniforem děti nebudou mít podle Giertycha takové komplexy z toho, že jejich rodiče jim nemohou koupit značkové oblečení.

Obavy z nového zákona mají švadleny a textilní společnosti. Ušít ze dne na den 400 kusů oděvu podle nich nelze zvládnout. Návrhářky Ewa Nowakowská a Malgorzata Gajewiczová z firmy Energy přijímají v souvislosti s novým nařízením každý den e-mailem třicet dotazů. Školy žádají také o prezentaci uniforem. Objednávky nestíhá vyřizovat ani Alicja Szymańská z firmy Alicja. Podle ní je nemožné do září uspokojit všechny zákazníky. Návrháři upozorňují, že při výběru je nutné dbát na estetiku, protože žáci budou stejnokroje nosit celý rok, budou se v nich procházet po městě a tak změní i jeho tvář.

Program Nulová tolerance, který podpořili pouze poslanci vládní koalice, zahrnuje také instalaci kamer v budovách škol i před nimi nebo možnost zavést policejní hodiny pro mladistvé. Ředitelé škol budou moci zakázat používání mobilního telefonu při vyučování.
Reformu školství Giertych ohlásil po smrti čtrnáctileté Ani z gdaňského gymnázia. Dívka spáchala loni v říjnu sebevraždu poté, co ji při vyučování pokořili spolužáci, kteří ji svlékli a fotografovali mobilními telefony.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Papež František byl mezi lidmi rád

Laskavý papež František bořil církevní tabu. K neveřícím i homosexuálům

Zahraničí
21. 4. 2025
Papež František I.

Zemřel papež František

Zahraničí
21. 4. 2025

Trump doufá, že se Rusko a Ukrajina za týden dohodnou. A budou obchodovat s USA

Zahraničí
21. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ