Svaz vyhnanců (BdV) ve Spolkové republice si dnes ve Stuttgartu na slavnostním shromáždění připomíná 65. výročí přijetí Charty německých vyhnanců. Jsou "směšní", říká na adresu svazu až nezvykle otevřeně Bartosz Wielinski, redaktor největšího polského listu Gazeta Wyborcza.
Strach ze Svazu vyhnanců už v Polsku pominul, vysvětluje novinář a expert na Německo Wielinski v rozhovoru pro německý deník taz.de. Jeho krajané prý už dnes vědí, jak pramalý má BdV vliv.
Polský žurnalista připomíná, jak před vstupem jeho země do EU vyhrožovala předsedkyně BdV Ericha Steinbachová vetem vyhnanců v Bruselu. Poláci podle jejích výroků budou permanentně porušovat lidská práva. Vyhnanci prý odsouhlasí členství Polska v Unii až tehdy, když přijmou požadavky na vrácení majetku vyhnaných Němců a jejich právo na návrat do původní vlasti.
Tehdy nás to silně zasáhlo, vzpomíná Wielinski, neboť hranice se ještě nezdály jisté a my jsme nevěděli, jak velký vliv Svaz vyhnanců má. Ve hře bylo hodně hysterie. Obávali jsme se, že z německých vyhnanců se stane obrovský problém. "To se ale nestalo."
"Poláci také zmoudřeli. Víme, že BdV je jen malý spolek, jenž dělá, jako by byl velkým. V Polsku si dnes kvůli vyhnaným dělá sotvakdo starosti."
Svaz vyhnanců si připomíná 65. let od přijetí své charty v době, kdy se v politice a médiích v Německu opět rozhořela diskuse o nadaci Útěk, vyhnání, usmíření (Stiftung Flucht, Vertreibung, Versöhnung), která připravuje v Berlíně památník vyhnanců.
Němečtí sociální demokraté (SPD) a Zelení obvinili z revanšistických tendencí další dva zástupce, které do rady nadace vyslal Svaz vyhnanců. Jde konkrétně o Arnolda Tölga a Hartmuta Saengera. Také historik Peter Steinbach, který je vědeckým šéfem památníku Německý odboj (Deutscher Widerstand) uvádí, že oba muži nejsou pro grémium jen zátěží, ale ohrožením.
"Saenger a Tölg jsou bezpochyby relativisté." V Tölgových výrocích spatřuje Steinbach relativizování nacistických zločinů, jež ohrožuje usmíření. "Lze si představit, jak bude Tölgova argumentace působit na Polsko a Česko," říká historik pro magazín Der Spiegel.
Podle šéfky Zelených Claudie Rothové vstupuje nekončící truchlohra kolem nadace Útěk, vyhnání, usmíření do dalšího kola. také ona míní, že oba muži neposunou záměr nadace, jímž je usmíření se sousedy Německa, nijak kupředu.
Šéfka Svazu vyhnanců Erika Steinbachová nicméně argumentuje, že útoky proti Saengerovi a Tölgovi jsou jen manévrem, s jehož pomocí má být zabráněno tomu, co se nikdy nechtělo. A sice nadaci Útěk, vyhnání, usmíření.
Poláky prý ale čerstvé spory o nadaci zajímají jen málo, tvrdí novinář Wielinski. "Nadaci mezitím považujeme za čistě německou záležitost. Vyhnanci už nejsou tak dobře rok tématem polské politiky. Skončilo to."
Foto: záběr z dokumentárního filmu Útěk (Die Flucht), BdV a www.profimedia.cz