Švédi chtějí pojmenovat letiště po hrdinném zachránci Židů

Zahraničí
11. 7. 2013 19:15
Raoul Wallenberg.
Raoul Wallenberg.

John Fitzgerald Kennedy, Charles de Gaulle nebo Václav Havel už "svá" letiště mají. Část švédské veřejnosti by tímto způsobem ráda poctila i hrdinu svého národa Raoula Wallenberga. Diplomata, který během druhé světové války zachránil tisíce Židů a jenž byl za své dobré skutky potrestán Rusy.

Wallenbergův osud je jedním z nejpodivuhodnějších příběhů 20. století. Architekt a obchodník, který byl ze šestnáctiny Žid, se stal v roce 1944 švédským speciálním vyslancem v Maďarsku. Vybrán byl poté, co Maďarsko odmítlo dalšího slavného zachránce Židů Folke Bernadotta.

Němci Maďarsko v březnu 1944 vojensky obsadili a následně sestavili loutkovou vládu pod vedením vůdce Šípových křížů Ference Szálasiho. Ve velkém začaly transporty maďarských Židů do koncentračních táborů. Wallenbergovým úkolem bylo zachránit co nejvíce lidí.

Se svými spolupracovníky rozdal Židům tisíce ochranných pasů, neváhal kvůli tomu dokonce vylézt na transportní vlak. Vybrané budapešťské domy prohlásil za exteritoriální území a v ohrožení lidé v nich byli ukrýváni. Aby ho nezabili nacisti, spal každý den jinde.

Jednomu zlu unikl, druhému nikoliv. V lednu 1945 jej při osvobozování Budapešti zatkla sovětská armáda a následně ho jako amerického špiona odvlekla do SSSR. Dodnes se neví, co se s Wallenbergem stalo. Pravděpodobně byl popraven ve vězení v roce 1947. Podle zpráv některých svědků byl ale ještě dlouhá léta zadržován v gulagu.

Příslušníci švédské společenské elity chtějí, aby tato nespravedlnost zůstala připomínána. Po Wallenbergovi by podle nich mělo být pojmenováno letiště Arlanda nacházející se na půli cesty mezi Stockholmem a Uppsalou.

"Měl by být poctěn. Raoul Wallenberg je jedním ze Švédů, kteří udělali nejvíc pro lidskost a lidskou důstojnost. Mnoho států mu udělilo titul čestného občana a je na čase, aby Švédsko udělalo něco podobného," napsali ve společném prohlášení pro deník Dagens Nyheter mimo jiné bývalý premiér Thorbjörn Fälldin, bývalý ministr spravedlnosti Thomas Bodström, Wallenbergova sestra Nina Lagergrenová či baletka Anneli Alhanková.

Letiště Sockholm - Arlanda je největší ve Švédsku.Jejich iniciativa vzbudila velké množství reakcí. Podporu přejmenování letiště už vyjádřila celá řada politiků. U veřejnosti však panuje menší nadšení. Švédi jsou na název letiště zvyklí, někteří například navrhují, aby se raději postavilo letiště úplně nové. V bleskovém průzkumu pro Dagens Nyheter se dokonce proti návrhu vyslovilo 79 procent dotázaných.

Současné jméno nese stockholmské letiště od svého otevření v roce 1959. Název je kombinací slov Arland (lokality, kde se nachází) a "landa" (švédsky přistávat).

Pokud by letiště skutečně bylo přejmenováno, nešlo by o první uctění slavného diplomata v jeho rodné zemi. Od letošního roku si Švédi připomínají 27. srpen jako Wallenbergův den. Loňský rok pak byl ve znamení oslav stého výročí jeho narození.

Autor: - bro -Foto: ČTK/AP

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ