Švédské gripeny nesmějí po havárii do vzduchu
20.04.2007 07:48 Aktualizováno 20.04. 14:20
Po čtvrteční nehodě vojenské stíhačky Jas-39 Gripen v severním Švédsku pozastavila tato severská země páteční plánované lety gripenů. Oznámil to velitel severošvédské letecké perutě F 21 Lars Jäderblom.
Veřejnoprávní Švédská televize informovala, že vojenské cvičení, během něhož se nehoda stala, bude v pátek pokračovat, avšak již bez účasti těchto strojů. Švédský ministr obrany Mikael Odenberg se zatím neobává, že by případ mohl mít dopad na další snahy země o export nebo leasing těchto stíhaček.
Odenberg však nevyloučil, že by se to mohlo změnit, pokud by se zjistilo, že příčinou havárie byla "vážná systémová chyba".
Mluvčí českého ministerstva obrany Andrej Čírtek odmítl, že by pozastavení letů v severním Švédsku ovlivnilo také plány české armády. Pozastavení letů ve Švédsku "není žádným důvodem pro armádu, aby zasahovala do provozu letounů v Česku", řekl.
"Případ zatím nemá žádný dopad na švédské snahy o export nebo pronájem stíhaček gripen," řekl Odenberg podle agentury APA. "To by se ale mohlo změnit, pokud by se zjistilo, že šlo o vážnou systémovou chybu nebo něco podobného," dodal.
Podle prvních opatrných vyjádření vojenských činitelů nehodu patrně nezavinilo selhání pilota. Pilot, který byl nucen se při problematickém přistávání na vojenské základně katapultovat, byl podle Jäderbloma velmi dobře vycvičen a patřil ve své jednotce k nejzkušenějším. Po padákovém přistání si pilot došel k lékařskému ošetření sám; vyvázl bez zranění a ani nikomu dalšímu se nic nestalo.
Jas-39 Gripen, tedy stíhačka stejného typu, jímž je vybaveno i české vojenské letectvo, havaroval na základně Vidsel nedaleko města Lulea ve čtvrtek krátce před 16. hodinou SELČ. Nehoda se stala ve chvíli, kdy postižený gripen při vojenském cvičení fungoval jako cvičný cíl pro jednotky protivzdušné obrany. Při tréninkových manévrech se stroj pohyboval v nízkých a středních výškách. Selhal až ve chvíli, kdy se připravoval na přistání.
Cvičení se účastnily celkem čtyři gripeny švédského vojenského letectva.
Příčina nehody zatím není známa. Má ji určit speciální vyšetřovací komise.
Švédsko má celkem na 200 těchto stíhaček. Exportovat se stroj podařilo zatím jen do Jihoafrické republiky, která koupila 28 gripenů. Česko a Maďarsko si stíhačky pronajaly, každá země po 14 strojích. Výrobce Saab ale v současnosti vede exportní jednání se dvěma sousedními státy, Dánskem a Norskem, u nichž doufá v úspěch.
Omezení pro starty gripenů se týká jen perutě F21. Restrikce nezasáhnou zbývající jednotky, například perutě F7 se sídlem u Linköpingu, kde se gripeny vyrábějí. Podle švédského rozhlasu nenašlo vrchní velení letectva žádný důvod k tomu, aby zákaz rozšířilo na celé území země.
Foto: Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.