Nová opatření
Švédsko chce pasové kontroly na železnici i v Dánsku
08.12.2015 08:01
Pasové kontroly, které Švédsko v listopadu obnovilo na své jižní hranici, by v případě železničního spojení s Kodaní měly být podle nových plánů Stockholmu prováděny již na dánském území. Návrh je součástí souboru opatření, s jehož pomocí chce švédská vláda omezit proud žadatelů o azyl. Tento týden bude o opatřeních hlasovat švédský parlament a v případě schválení budou platit od 21. prosince.
Opatření, které se týká zpřísnění pasových kontrol, předpokládá, že všechny vlaky mířící z dánské metropole do Švédska přes Öresundský most zastaví na kodaňském letišti. Tam budou muset všichni cestující vystoupit a projít kontrolou dokladů; pak se budou moci vrátit do soupravy a pokračovat v cestě do jihošvédského Malmö.
Kontroly bude provádět soukromá firma najatá dánským železničním dopravcem DSB. Další kontrolu dokladů pak cestující podstoupí i ve Švédsku - tu provede, jako je tomu nyní, švédská policie.
Vlakové spojení mezi Kodaní a Malmö je mimořádně vytížené, denně ho využívají desítky tisíc lidí. V současné době trvá jízda mezi Kodaní a Malmö asi 30 minut, podle jihošvédského vlakového a autobusového dopravce Skaanetrafiken se ale kvůli rozšířeným kontrolám dokladů prodlouží až o hodinu.
Švédský premiér Stefan Löfven na konci listopadu oznámil, že jeho země je nucena zpřísnit hraniční kontroly i dosud vstřícnou azylovou politiku. Navržený balík nových opatření předpokládá, že vláda bude moci bez souhlasu parlamentu zcela uzavřít Öresundský most, pokud to okolnosti budou vyžadovat. Kritici tvrdí, že Löfven tak v podstatě dostane od parlamentu pravomoc vyhlásit na jihu země stanné právo.
Švédsko, které letos očekává až 190 tisíc žadatelů o azyl, má potíže s ubytováním běženců. Před několika týdny proto oznámilo, že pro migranty vybuduje stanové tábory. První z nich bude otevřen v úterý v Revingehedu na jihu země nedaleko Malmö a ubytuje asi 400 lidí. Ubytování ve stanech, které jsou vyhřívané, vláda považuje za dočasné řešení.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.