Švédsku dochází trpělivost. Lidé už nechtějí být součástí EU

Zahraničí
18. 4. 2016 14:43
Švédský premiér Stefan Lofven (vlevo) vítá předsedu Evropské rady Donalda Tuska.
Švédský premiér Stefan Lofven (vlevo) vítá předsedu Evropské rady Donalda Tuska.

Počet Švédů, kteří podporují členství v Evropské unii, výrazně poklesl. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který si nechala vypracovat švédská veřejnoprávní televize STV. Podle průzkumu pouze třicet devět procent lidí ve Švédsku považuje za "dobrý nápad", že je země v EU. Loni v listopadu sdílelo tento názor padesát devět procent Švédů, napsal deník The Local. Jednadvacet procent dotázaných v průzkumu označilo setrvávání Švédska v Evropské unii za "špatný nápad", ostatní respondenti si nebyli odpovědí jistí.

Výrazný propad podpory Evropské unii je pravděpodobně důsledkem pokračující uprchlické krize, řekli televizi STV oslovení odborníci. "Lidé poslouchají veřejné činitele a politici ve Švédsku hodně kritizovali to, jak EU řeší uprchlickou krizi," prohlásil politolog Göran von Sydow.

Švédský sociálnědemokratický premiér Stefan Löfven loni opakovaně žádal ostatní evropské státy, aby přijaly více běženců, a ulevily tak Švédsku, kam zamířil rekordní počet lidí prchajících před válečnými konflikty a chudobou.

Když evropské země dobrovolně na tyto výzvy nereagovaly, napsal dopis Evropské komisi, kde žádal o rozdělení některých migrantů přicházejících do Švédska do jiných zemí osmadvacítky, připomněl server The Local.

Tyto diskuze ukončila březnová dohoda EU s Tureckem, na jejímž základě jsou migranti, kteří přijdou nelegálně do Řecka a nepodají si zde řádnou žádost o azyl nebo jim je taková žádost zamítnuta, vraceni zpátky na turecké území. EU má za to přijmout stejný počet lidí s nárokem na azyl z Turecka.

Švédsko mezitím zavedlo pohraniční kontroly a zpřísnilo přistěhovalecké zákony. Počet uprchlíků přicházejících do Švédska pak výrazně poklesl: nyní jich je kolem pěti až šesti set týdně, loni na podzim to bylo v některých týdnech údajně až deset tisíc.

Průzkum názorů na členství Švédska v Evropské unii přichází krátce poté, co v Británii začala oficiální kampaň před referendem o setrvání země v Evropské unii, které bude 23. června. Výsledek je podle průzkumů stále těžké odhadnout.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Maja Suslin

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ