"Svině", vzkázali aktivisté Biľakovi na novém pomníku

Zahraničí
22. 2. 2015 19:39
Vasil Biľak.
Vasil Biľak.

Jen několik hodin po odhalení pomníku někdejšího komunistického funkcionáře Vasila Biľaka na severovýchodním Slovensku vyjádřila dvojice slovenských výtvarníků svůj názor na jeho působení v československé politice. Pomník z bílého mramoru s Biľakovou bustou přetřeli červenou barvou a opatřili nápisem "svině". Motivací jim prý byl hlavně Biľakův podpis pod dopisem zvoucím do země sovětská okupační vojska v roce 1968, napsal slovenský Denník N.

Pomník odhalilo v sobotu vedení obce Krajná Bystrá na severovýchodní hranici Slovenska, které zároveň udělilo loni zemřelému politikovi a svému rodákovi čestné občanství. Tento krok rozlítil dvojici mužů, kteří se rozhodli ještě téhož večera vyjádřit svůj názor na Biľaka štětcem a barvou.

"V roce 1968 mi bylo 15 let a kvůli tomuto zločinci přišlo o život několik desítek lidí mé generace... Vasil Biľak je vrah a není normální, abychom mu stavěli pomníky," uvedl podle webových stránek slovenského listu košický výtvarník Peter Kalmus, který byl za normalizace známou postavou slovenského disentu a signatářem výzvy Několik vět.
Trestního stíhání, které mužům hrozí za zhanobení pomníku, se prý muž, který již v minulosti podobně veřejnou protestní akcí vyjádřil svůj názor na jiné kontroverzní postavy slovenské minulosti, nebojí.

"Je pravda, že ten pomník vypadal draze. Ale dovedete si představit, že by v Německu někdo stavěl pomníky funkcionářům nacistické NSDAP?" prohlásil Kalmus, který se na akci podílel s kolegou Ľubošem Lorenzem.

Policie podle slovenské televize RTVS vyšetřuje čin jako přestupek a mužům hrozí pokuta v řádu tisíců eur.

Biľak, který byl od roku 1954 až do pádu komunismu členem ústředního výboru strany, byl slovenskou justicí stíhán za údajný podpis "zvacího dopisu", který se stal formálním zdůvodněním vojenské invaze do Československa v roce 1968. Slovenské soudy ovšem případ vrátily k došetření a prokuratura vyšetřování přerušila, protože se nepodařilo získat z Ruska originál dopisu k posouzení pravosti Biľakova podpisu. Zemřel nepotrestán loni v únoru.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Doležal Michal

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ