Švýcaři se bojí cizinců. Izolují je, nasazují jim "obojky"

Zahraničí
8. 8. 2013 12:50
Švýcarské orgány zadržují na hranici dva podezřelé muže z Kosova.
Švýcarské orgány zadržují na hranici dva podezřelé muže z Kosova.

Některá švýcarská města chtějí žadatelům o azyl znemožnit vstup na veřejná místa, jako jsou bazény, hřiště a knihovny. Své plány zdůvodňují snahou předejít napětí mezi migranty a místními obyvateli. Organizace hájící lidská práva chystaná opatření považují za rasistická.

Přistěhovalci žádající o azyl mají být umístěni do zvláštních středisek, zejména do bývalých kasáren. První takové centrum otevřelo městečko Bremgarten nedaleko Curychu na severu této alpské konfederace.

Švýcarsko, kde podíl žadatelů o azyl na počet obyvatel značně převyšuje evropský průměr, v červnu zpřísnilo přistěhovalecký zákon. Ten sice urychluje azylovou proceduru, zároveň ale uchazečům zpřísňuje podmínky podání žádosti.

Poslední krok městských samospráv odráží rostoucí obavy, které Švýcaři mají ze stoupajícího počtu běženců. V této zhruba osmimilionové zemi nyní o azyl žádá 48 tisíc lidí.

Cizinec rovná se zločinec?Starosta obce Menzingen Roman Staub je toho názoru, že lidé usilující o azyl by měli mít zakázán vstup na "citlivá místa", například do okolí škol.

"To je rozhodně velice komplikované místo, neboť azylanti se zde mohou setkat s našimi školáky - mladými dívkami a chlapci," řekl.


V Bremgartenu budou mít běženci zapovězen také přístup do kostela.

Segregační opatření jsou trnem v oku organizacím hájícím lidská práva. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) oznámil, že je pravidlem, aby se žadatelé o azyl mohli těšit svobodě pohybu.

"Jsou ve Švýcarsku legálně a nespáchali žádný zločin," řekl mluvčí UNHCR Dan McNorton.

"V mnoha případech hovoříme o dětech, ženách a mužích, kteří utekli před válkou a pronásledováním a kteří si ze všeho nejvíce přejí návrat k normálnímu životu."

McNorton nicméně dodal, že uprchlíci a žadatelé o azyl musejí na oplátku "respektovat zákony země, ve které jsou".

Vláda tvrdí, že pravidla nejsou formálními zákazy pohybu. Zároveň ale připouští, že její úřad pro záležitosti migrantů souhlasil s omezeními, která města stanovila.

 

Autor: ČTK , BBCFoto: Profimedia , screenshot Solothurner Zeitung

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ