Švýcarské dráhy <span>zapomněly na mapě</span> Polsko i Česko

Zahraničí
28. 5. 2009 14:37
bez popisku 163173
bez popisku 163173

Návrat do časů druhé světové války? Švýcarské dráhy (SBB) se z hlediska Polska dopustily trapného přehmatu, když si dělaly  reklamu mapou Evropy, na níž chybělo Polsko. A nejen ono. Na mapě chybějí i další středoevropské a východoevropské státy. Německo na ní hraničí přímo s Ruskem.

V případě Polska je ale „opomenutí" zeměpisných expertů SBB obzvláště nepříjemné, protože na místě, kde by měl ležet severní soused České republiky, se skví nápis: Německo.

A pobaltské státy? Ty už jsou na abstraktním glóbu z díly SBB opět zpět v lůně Ruska.

Vyznačení hranic Německa vyvolává vzpomínky na druhou světovou válku, hranice Říše, konstatují některá švýcarská média. Polská ambasáda v Bernu kvůli tomu u švýcarské železnice intervenovala. Po vysvětlujícím dopise SBB polští diplomaté uznali, že se tak nestalo úmyslně. „V tomto směru jsme velmi citliví," prohlásil jeden z nich.

Na mapě ale například chybí i samotné Švýcarsko.

Se švýcarskými drahami přes žluté Německo rovnou do rudého Ruska.Glóbus byl namalován na zadní straně obalu, v němž Švýcarské dráhy prodávaly svým zákazníkům mezinárodní jízdenky. Cestující jejich podobu starého kontinentu dlouho zjevně ignorovali. Až se na ni jednoho dne jeden z nich zadíval zkoumavějším zrakem. Nebyl to nikdo jiný než Polák.

O svém poznatku spěchal informovat své krajany na ambasádě v Bernu. A ti začali jednat.

Obálek se spornou mapou bylo vytištěno několik set tisíc. Už prý ale docházejí a brzy je nahradí nové.

Foto: SBB

Autor: - pp -

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 15:22
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ