Roky se vlekoucí válku v Sýrii musí ukončit dohoda stran konfliktu o skutečné politické změně v zemi zprostředkovaná OSN a mající podporu klíčových mezinárodních i regionálních hráčů. Na jednání v Lucembursku se na tom jako na jedné ze šesti unijních priorit v přístupu k Sýrii shodli ministři zahraničí osmadvacítky. O tématu se bavili jen krátce před rozsáhlou konferencí o Sýrii, kterou EU společně s OSN a některými zeměmi pořádá v Bruselu ve středu.
"Zaměříme se na podporu politických rozhovorů v Ženevě. Je třeba zajistit, aby se celé mezinárodní společenství postavilo za práci (zmocněnce OSN pro Sýrii) Staffana de Mistury v Ženevě, a dostat se k samotnými Syřany domluvenému přechodu a politickému řešení," prohlásila při příchodu na jednání unijních ministrů šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová.
Je podle ní ovšem také potřeba, aby mezinárodní společenství začalo uvažovat o tom, co bude dělat po konci bojů v Sýrii. V minulosti se totiž podle ní příliš často o této věci začalo uvažovat až ve chvíli, kdy válka skutečně skončila, a to prý bylo příliš pozdě.
Závěry k Sýrii, jež ministři odsouhlasili, také předpokládají, že EU bude dál podporovat a posilovat syrskou opozici, která se podílí na ženevských jednáních.
Dalšími evropskými cíli je snaha řešit humanitární situaci konfliktem nejpostiženějších obyvatel Sýrie, podpora demokracie, občanské společnosti a lidských práv v zemi a snaha o potrestání válečných zločinů.
O situaci v Sýrii a dopadech tamní krize na region bude ve středu jednat v Bruselu zhruba sedmdesát delegací na konferenci, kterou spolupořádá Evropská unie, OSN, Německo, Norsko, Kuvajt, Katar a Velká Británie. Cílem je zhodnotit vývoj od posledního podobně rozsáhlého jednání před rokem v Londýně a domluvit další způsoby podpory těch, které syrská krize postihla. Hovořit se má ale právě také o tom, jak může světové společenství přispět k trvalému politickému řešení syrské krize na základě rozhovorů ze Ženevy a příslušných rezolucí OSN.