Vyšetřování zvláštní parlamentní komise v Litvě potvrdilo, že stát schválil vybudování tajné věznice americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) pro osoby podezřelé z terorismu na litevském území. Zda však v ní byl někdo zavřen a mučen, o tom prý nemá komise důkazy.
Nejasné podle parlamentních vyšetřovatelů je, zda tato věznice byla vůbec uvedena do provozu. Komise vyzvala prokuraturu, aby zahájila trestní vyšetřování celého případu.
Letos v listopadu americká televizní stanice ABC uvedla, že v bývalé jezdecké akademii ve městě Antivilai nedaleko metropole Vilnius věznila CIA v letech 2004 až 2005 osm lidí podezřelých z terorismu a mučila je. Televize se odvolávala na bývalé tajné agenty z USA a na litevské vládní činitele.
Litevského ministra zahraničí Vygaudase Usackase tehdy zprávy amerických novinářů rozčílily. Mám důležitější věci na práci, než dementovat plácání žurnalistů z ABC, reagoval Usackas. Současně uvedl, že vláda začala věc vyšetřovat. Prezidentka Dalia Grybaiskauteová v říjnu připustila, že existuje „nepřímé podezření" na existenci tajného vězení. V době jeho vzniku nebyla ještě v úřadě. Hlavou státu se Grybaiskauteová stala až letos.
Podle parlamentní komise příslušné státní orgány vydaly povolení umožňující CIA získat nemovitost, která by byla vhodná k věznění osob podezřelých z terorismu a umožňovala jejich výslechy. CIA měla mít právo dopravovat své vězně do zařízení a poté ven ze země bez celní a pasové kontroly.
Základem pro závěry parlamentní komise se staly výpovědi a svědectví vysokých litevských politiků a představitelů bezpečnostních služeb.
K závěrům parlamentní komise patří doporučení státní prokuratuře, aby zahájila trestní vyšetřování celého případu.
CIA měla po teroristických útocích 11. září 2001 zřídit tajná vězení v osmi zemích mimo území USA.
Foto: ČTK/AP a vláda USA