Islám v praxi
Teenagera může před nuceným sňatkem spasit lžička
16.08.2013 12:10
V době, kdy Velká Británie školí zaměstnance letišť, aby dokázali rozeznat oběti nucených manželství, které jejich rodiče odvážejí k domluvenému sňatku v některé z převážně jihoasijských zemí, přišla jedna ze skupin na ochranu lidských práv s jednoduchým trikem. Stačí, aby si dospívající dívka nebo chlapec, jež rodiče odvážejí proti jejich vůli, vsunuli do spodního prádla kovovou lžičku.
Ukrytá lžička spustí detektor kovů na letišti, teenagera ochranka oddělí od rodičů a odvede k prohlídce, během níž se může svěřit, co se s ním či s ní děje. Podle charitativních organizací jsou nucené sňatky do značné míry skrytě probíhající praktikou, která ročně ničí život tisíců anonymních mladých lidí narozených a vyrůstajících ve Velké Británii.
Letní prázdniny, které v Británii právě vrcholí, jsou obdobím, kdy k podobným případům dochází nejčastěji. Mladé lidi - obvykle dívky ve věku 15 až 16 let - jejich rodiny odvážejí "na dovolenou", za níž se ale skrývá domluvená svatba bez jejich souhlasu.
Pípnutí bezpečnostního rámu na letišti pro ně tedy může být poslední šancí, jak uniknout svatbě s někým, s kým se nikdy nepotkali, a to v zemi, kterou nikdy neviděli.
Trik se lžičkou vymyslela charitativní skupina Karma Nirvana, která podporuje oběti nucených manželství i ty, kdo přežili takzvané útoky ze cti. Skupina sídlící v anglickém Derby přijímá 6500 telefonátů ročně z celé Británie a jejich počet neustále stoupá, jak se zvětšuje i povědomí o tomto problému.
Charita zároveň spolupracuje s velkými britskými letišti - londýnským Heathrow, Liverpoolem a Glasgowem, a brzy k nim přibude i Birmingham - aby jejich zaměstnanci uměli rozpoznat známky toho, co se děje. Mezi ně patří jednosměrné letenky, určité období roku, věk cestujících osob, ale třeba i to, jak se tyto osoby tváří.
Nucená manželství či jejich odmítání vedou i ve Velké Británii k případům sebevražd či takzvaných vražd ze cti, které šokovaly zemi, jež je zhusta přesvědčená, že se jí podařilo bez větších problémů absorbovat komunity imigrantů a jejich zvyky.
Oficiální činitelé se obávají, že počet případů, které vyjdou najevo, je jen špičkou ledovce. Spojeny jsou s šesti desítkami zemí; téměř polovina případů je propojená s Pákistánem, 11 procent s Bangladéšem, osm procent s Indií a dvě procenta s Afghánistánem. Mezi dalšími státy je například Somálsko, Turecko nebo Irák.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.