Teroristka z Rudých brigád zatčena po 20 letech

Zahraničí
22. 8. 2007 19:10
Znak italských Rudých brigád
Znak italských Rudých brigád

Znak italských Rudých brigádČlenku italských Rudých brigád Marinu Petrellovou, o jejíž vydání žádají italské úřady, zatkla podle ministerstva spravedlnosti v úterý policie v oblasti Paříže. Petrellová se dvacet let skrývala. Nad zadržením ultralevicové aktivistky vyjádřil hluboké uspokojení italský premiér Romano Prodi.

Dnes třiapadesátiletá Petrellová byla definitivně odsouzena v květnu 1993 k doživotí za to, že zavraždila policejního komisaře a těžce zranila jeho řidiče, a také za únos soudního úředníka a za ozbrojené loupeže a atentáty.

Zatčena byla v roce 1982 ve společnosti Luigiho Novelliho, bývalého šéfa vojenského křídla Rudých brigád, kterého si o rok později ve vězení vzala. V roce 1986 byla Petrellová propuštěna na svobodu pod soudním dohledem. Poté uprchla do Francie, kde podle soudního zdroje dlouhodobě žila ve Val-d'Oise v oblasti Paříže.

Petrellová byla v úterý zadržena při běžné silniční kontrole v Argenteuil. Byla umístěna do vydávací vazby na základě žádosti italských úřadů o vydání.

Petrellová patřila ke dvanácti starým aktivistům extrémní levice, o jejichž vydání Řím Francii v říjnu 2006 žádal. Všech těchto dvanáct aktivistů se uchýlilo do Francie poté, co byli v Itálii odsouzeni k vysokým trestům. Mezi nimi je i Cesare Battisti zatčený letos v březnu v brazilském Riu de Janeiro.

Jestliže Petrellová vydání odmítne, bude o jeho oprávněnosti rozhodovat odvolací soud a pak případně i kasační soud. Nakonec se proti vydání může odvolat i k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

K takovému postupu se právě rozhodl Battisti, který kdysi podobně jako Petrellová využil toho, že Francie za prezidenta Françoise Mitterranda byla ochotna poskytnout některým italským levicovým radikálům útočiště. Mitterrand se v roce 1985 zavázal, že tyto lidi nevydá, jestliže se zřeknou násilí. Nepsaná dohoda platila až do roku 2002, kdy byl vydán radikál Paolo Persichetti.

Rudé brigády působily v 70. a 80. letech v Itálii, kdy levicový a pravicový terorismus připravil o život přes 400 lidí. Vrcholem řádění Rudých brigád byl únos bývalého premiéra a vůdce křesťanských demokratů Alda Mora v roce 1978, kterého zadržovaly po 55 dní.

Italský premiér Romano Prodi, který nad zatčením ultralevicové aktivistky vyjádřil hluboké uspokojení, při této příležitosti vyzdvihl význam mezinárodní spolupráce v boji proti kriminalitě a terorismu. Vyjádřil naději, že italské žádosti o vydání Petrellové bude brzy vyhověno.

Na fogtografii: Znak italských Rudých brigád

FOTO: crwflags.com

Autor: ČTK

Další čtení

Gérard Depardieu

Depardieu dostal u soudu podmínku za napadení dvou žen. Je to kampaň, tvrdí

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Londýnský žhář asi podpálil premiérovi dům. Už ho mají, řeší se terorismus

Zahraničí
Aktualizováno: 13. 5. 2025 10:56

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ