Teroristův bratr: I my máme smutek. Matka přišla o syna

Zahraničí
16. 11. 2015 22:37
Mohamed Abdeslam na "tiskovce", kterou svolal.
Mohamed Abdeslam na "tiskovce", kterou svolal.

Bruselská čtvrť Molenbeek se začíná stávat synonymem hadího doupěte - z ní pocházeli tři ze strůjců pařížských atentátů a za poslední rok a půl je s ní spojováno pět teroristických atentátů nebo jejich příprav.

Mezi obyvatele Molenbeeku patří i francouzský občan Mohamed Abdeslam, jehož bratři se podíleli na pařížských útocích - Brahim se vyhodil do vzduchu v restauraci na Boulevard Voltaire a Salah, který je momentálně mezinárodně hledaný, si v Belgii pronajal vůz použitý pří útocích na koncertní síň Bataclan.

Mohameda v pondělí belgická policie po výslechu propustila - odpoledne před svým domem udělal improvizovanou tiskovou konferenci (viz video). "Moje rodina i já jsme velice zasaženi tím, co se stalo. Stejně jako většina z vás jsme se to dozvěděli z televize a nikdy by nás nenapadlo, že moji bratři by se mohli na těchto útocích podílet," vypověděl před televizními kamerami.

"Nevím, kde se bratr právě nachází. A nevím, jestli se ukáže, když ví, že po něm jde justice. Jsme dospělí lidé, nezpovídáme se jeden druhému, kam odcházíme. Jsme otevřená rodina, nikdy jsme neměli problémy s justicí, Saleh tu vyrostl a vystudoval, byl to úplně normální kluk," sdělil Mohamed s dovětkem, že ačkoliv rodina soucítí s rodinami obětí, i oni mají svůj smutek, kterým si musí projít: "Naše matka přišla o syna."

Salaha přitom francouzská policie kontrolovala jen několik hodin po útoku, ale kvůli nedostatku informací jej nechala odjet. Šestadvacetiletý Salah do roku 2011 pracoval u bruselského dopravního podniku MIVB, odkud ho propustili pro časté absence, uvádí belgický deník De Standaard.

Molenbeek a jeho obyvatelé se začínají stávat noční můrou nejen belgického premiéra Charlese Michela. Z této chudé čtvrti na severozápadu Bruselu s velkým podílem imigrantů a horentní nezaměstnaností mezi mladými údajně pocházely i zbraně teroristů, kteří útočili v bruselském židovském muzeu v roce 2014, v lednu vystříleli redakci Charlie Hebdo, a podíleli se na pokusu o atentát ve vlaku Thalys-Amsterdam v srpnu letošního roku.
"Téměř vždy je s terorismem spojován Molenbeek, to je gigantický problém," připustil belgický premiér Charles Michel ve vysílání televize VRT.

V Belgii mezitím platí pohotovost třetího stupně (na škále čtyř) z obav před teroristickými útoky. Podle belgických úřadů bylo mezi občany země identifikováno 494 džihádistů, z nichž 272 by se mělo nacházet v Sýrii a Iráku, 75 už by mělo být po smrti, 134 se mělo vrátit a 13 by mělo být na cestě.

Z Molenbeeku má pocházet i v Sýrii trénovaný Francouz Bilal Hadfi (20), který se vyhodil do vzduchu u fotbalového stadionu v Paříži a obávaný terorista Abdelhamid Abaaoud.

Belgičan s marockými kořeny Abaaoud je považován za mozek pařížských atentátů, které stejně jako zmařený atentát z belgického Verviers z ledna letošního roku připravoval ze Sýrie. Abaaoud, jehož rodina rovněž o jeho činnosti nic netušila, byl v kontaktu i s Ayoubem El-Khazzanim, který měl v plánu uskutečnit atentát ve vlaku Thalys z Amsterdamu do Paříže 21. srpna a Mehdim Nemmouchem, hlavním podezřelým z atentátu v židovském muzeu v Bruselu v květnu 2014. Syn spořádané rodiny hokynáře nalákal v roce 2014 do Sýrie i svého čtrnáctiletého bratra.

 

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 15:22
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ