Tisíce lidí v Bělehradě protestovaly proti NATO

Zahraničí
27. 3. 2016 20:58
Protest v Bělehradě.
Protest v Bělehradě.

Několik tisíc lidí v neděli protestovalo v Bělehradě proti Severoatlantické alianci. Prorusky laděná demonstrace byla připomínkou 17. výročí aliančního útoku na Bělehrad: 78denní intervence NATO v roce 1999 zastavila tažení srbských sil proti separatistům v Kosovu, které se zvrhlo v etnickou čistku namířenou proti albánskému obyvatelstvu této oblasti.

Dav v srbské metropoli skandoval hesla namířená proti vstupu Srbska do Evropské unie či do Severoatlantické aliance. Demonstranti nesli transparenty s přeškrtnutými symboly aliance a také fotografie ruského prezidenta Vladimira Putina, tradičního srbského spojence, či někdejšího politického vůdce bosenských Srbů Radovana Karadžiče. Toho tento týden mezinárodní tribunál v Haagu odsoudil za válečné zločiny včetně genocidy ke čtyřicetiletému vězení.

V Srbsku se 24. dubna uskuteční předčasné parlamentní volby, ve kterých průzkumy slibují vítězství Srbské pokrokové straně dosavadního premiéra Aleksandara Vučiče. Šéf kabinetu chce od voličů nový a silný mandát, aby jeho vláda mohla pokračovat v reformách a dokončit přístupové rozhovory Srbska s Evropskou unií.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Bílý dům

Putin vyslal za Trumpem spěšného posla, aby zachránil vztahy s Bílým domem

Zahraničí
24. 10. 2025
ilustrační foto

Tři ženy na nádraží na Ukrajině zabil muž výbuchem. Zemřel také

Zahraničí
24. 10. 2025

Trump kvůli reklamě ukončuje veškerá obchodní jednání s Kanadou

Zahraničí
Aktualizováno: 24. 10. 2025 08:08

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ