Jindřich VIII. vstoupil do historie jako jeden z nejkrutějších panovníků Anglie. Monarchii vládl takřka 38 let, ovšem až v posledních letech života se změnil v tyrana, který na sklonku života vážil až 180 kilogramů. Nová kniha odborníka na tudorovskou historii Roberta Hutchinsona Henry VIII: The Decline and Fall of a Tyrant, na jejíž vydání upozornil server Daily Mail, se zaobírá posledními sedmi lety Jindřichova života. Věnuje se mimo jiné popravě jeho páté manželky Kateřiny Howardové a pokouší se vysvětlit, proč se z charismatického krále stal nevrlý despota.
Kateřině Howardové bylo 19 let, když se v červenci 1540 stala novou anglickou královnou. Šlo o drobnou, pohlednou, energickou a těžce ovladatelnou dívku, jež ráda koketovala s ostatními muži. V kombinaci s o 30 let starším vzteklým Jindřichem, který už na tom byl zdravotně špatně - jeho bércové vředy na nohou zapáchaly po celé místnosti -, šlo o nebezpečnou rozbušku.
Ta vyvrcholila o necelé dva roky později, když Jindřich nechal svou pátou manželku popravit za cizoložství s osobním strážcem a Jindřichovým oblíbencem Thomasem Culpeperem. Její osud zpečetil nalezený dopis adresovaný právě Culpeperovi, v němž se mu vyznala z hluboké lásky. Kateřina přitom byla sestřenicí Anny Boleynové - druhé Jindřichovy manželky, která byla rovněž popravena.
Kateřina měla štěstí, že její smrt skončila "pouhým" setnutím. V té době už bylo obvyklé, že Jindřich nařizoval krutější popravy, kdy byly odsouzenému vyrvány vnitřnosti z těla, následně byl škrcen na oprátce a na závěr jeho tělo vláčeli po celém Tyburnu (vesnice proslulá veřejnými popravami). Lidé pohybující se v okolí královského dvora nebyli nikdy zcela v bezpečí. Dokonce i nepatrně vtipná poznámka zesměšňující krále či opilecká píseň mohla dotyčnému přinést vstupenku na popraviště.
Také na venkově nebylo bezpečno, odmyslíme-li si pravidelné epidemie smrtelných chorob (mor, potivá nemoc, neštovice...). Pokud měli sousedé mezi sebou spory, měli poměrně účinné řešení problému. Toho druhého se zbavili tím, že ho obvinili z hanobení krále.
Cushingův syndrom? Mnohé by vysvětloval
Proč se však z Jindřicha, původně nesmírně vzdělaného člověka, zdatného sportovce, vojenského stratéga a člověka s velkým zájmem o kulturu stal tlustý tyran? Hutchinson to vysvětluje například tím, že během svého života prodělal král spoustu těžkých nemocí a zranění. Chytil neštovice, čtyřikrát dostal malarický záchvat a během turnajů utrpěl několikrát těžkou ránu do hlavy. Osudové pak bylo zranění nohy, kde se mu až do konce života dělaly bolestivé bércové vředy. Není tedy divu, že se z něj stal protivný, záštiplný muž.
Podle Hutchinsona Jindřich dokonce trpěl Cushingovým syndromem, jehož symptomy jsou zvýšená chuť k jídlu, obezita, časté změny nálad, hluboké deprese, projevy melancholie, nespavost, zvýšení krevního tlaku či cukrovka. To všechno by jeho stavu odpovídalo. V kombinaci s už tak temperamentní a impulzivní povahou Jindřicha to prostě nemohlo dobře dopadnout.
Manželka pečovatelka
Poslední čtyři roky života strávil Jindřich v manželství se svou poslední manželkou Kateřinou Parrovou. Ta sice milovala bratra zesnulé Jany Seymourové (třetí manželka Jindřicha, jež mu jako jediná porodila vytouženého syna), když se jí ale začal dvořit Jindřich, neměla na výběr a krále si vzít musela. Věděla totiž, že v opačném případě by ji nejspíš stihl mnohem horší osud.
Manželství bylo relativně úspěšné, a to zejména pro Jindřicha, který na závěr života získal v Kateřině milou pečující choť, která mu navíc pomohla zlepšit vztahy s jeho dětmi. Částečně dokázala krotit jeho špatné nálady a návaly vzteku. Ve vztahu k nemocnému králi sehrála spíše pečovatelskou nežli manželskou roli.
Jindřich VIII. zemřel 28. ledna 1547 ve věku 55 let. Konec jeho vlády byl krvavý, zemi zanechal v ekonomické krizi a ve válečném sporu se Skotskem a Francií. Obyvatelé byli nekompromisně rozděleni na katolíky a protestanty. Svým následovníkům tedy král nepřenechal snadnou práci. Nicméně pod vládou jeho dcery Alžběty I. země znovu rozkvetla a dodnes je její období označováno jako "zlatý věk Anglie".