Ouzo se stalo v uplynulých měsících jedním ze symbolů údajné řecké lenivosti. "Méně posedávejte u ouza a raději tvrdě pracujte," bylo slyšet i z úst některých politiků v EU. Kritici Helénů si už ale musejí pomalu hledat nový bič.
Ouzo, anýzový alkoholický nápoj a jeden ze symbolů Řecka, totiž Heléni pijí stále méně. Zkrátka si ho v nynější krizi nemohou dovolit. A přitom je ouzo jako lék na současné trable potřebnější než kdy dříve. Konkrétně: prodej tohoto nápoje na domácím trhu klesl ve srovnání s rokem 2007 o plnou třetinu.
Výrobci ouza se ocitají v těžké ekonomické situaci a řada z nich je před krachem. Nejhorší situace je na ostrově Lesbos, kde se vyrábí zhruba polovina anýzového šnapsu. Nápoj se údajně zrodil právě zde. V supermarketu stojí lahev kvalitního ouza kolem deseti eur. Před několika lety to nebyla pro průměrně vydělávajícího Řeka žádná drahota, ale dnes je situace jiná. Škudlení Řeků v oblasti lihovin však není hlavním důvodem, proč mnoha výrobcům ouza hrozí bankrot. Jde hlavně o ekonomické podmínky.
Co chvíli se zvyšuje daň z alkoholu a přidané hodnoty, navíc řečtí lihovarníci zatím marně čekají na vracení daně z obratu, kterou jim vláda slíbila.
Částečnou spásou by mohli být turisté, kteří si rádi dopřejí sklenku řeckého národního nápoje. Jenže především jde o západní turisty - a těch ubývá. Letos je má zčásti nahradit až milion Rusů, u nichž Řecko narůstá v oblibě, ale podle znalců ruských jazýčků jim ouzo moc nejede.
Lépe jsou na tom lidé na venkově, kteří si ouzo vyrábějí sami, je ale fakt, že domácí "samohonka" nebývá nejlepší kvality.
Jisté naděje upírají výrobci i k exportu. Největším odběratelem jsou Němci, ouzo si už ale našlo cestičky třeba i na irácký trh. Hledání nových odběratelů jde ovšem ztuha. Třeba takový Francouz je příliš velký vlastenec na to, aby si dal ouzo namísto domácího anýzového pastisu.