<span>Tragédie na jezeře</span> v Makedonii, 15 mrtvých

Zahraničí
5. 9. 2009 14:21
Záchranáři na Ochridském jezeře.
Záchranáři na Ochridském jezeře.

Záchranáři přivážejí utopené turisty.Patnáct lidí zahynulo v Makedonii při lodním neštěstí na Ochridském jezeře na jihozápadě země. Mezi mrtvými jsou převážně bulharští turisté. Zachránit se podařilo 53 osob. Podle těch, kdo přežili, nebyly na palubě žádné záchranné vesty.

Na palubě lodi se plavilo 74 turistů, její maximální kapacita je přitom 43 osob. Do sobotního večera se podle bulharských médií podařilo z vod jezera vytáhnout 15 mrtvých těl.

Loď se podle makedonských médií potopila asi 200 metrů od břehu hodinu před polednem. Zprvu se hovořilo o pěti utonulých, ale jejich počet se rychle zvyšoval podle těl, jež makedonští záchranáři nalézali ve vodě. Několik zachráněných utrpělo při nehodě zranění. Jednu osobu se podařilo oživit. Jako první přispěchali k nešťastníkům z potopené lodi turisté, kteří tragédii sledovali ze břehu.

Podle agentury MIA převážela potopená loď Ilinden téměř šest desítek bulharských a několik srbských turistů na návštěvu kláštera svatého Nauma. Turisté pocházeli z měst Pirdop, Zlatitsa, Chelopech a Antron. Očití svědkové uvádějí, že se plavidlo rozlomilo v půli blízko autokempu u města Lagadin. Namísto záchranných vest bylo na palubě jen několik dřevěných desek.


Mezi mrtvými je podle bulharského tisku i syn majitele lodi. Není vyloučeno, že se plavidlo potopilo kvůli přetížení.

Záchranáři na Ochridském jezeře.Kvůli zkáze výletní lodi se mimořádně sešla makedonská vláda, která plánuje na neděli vyhlásit státní smutek. Na svou funkci už rezignoval makedonský ministr dopravy. Bulharsko do země vyšle speciální letoun, který přepravil zpět do Bulharska ty, kteří přežili.

Podle bulharské ministryně zahraničí Rumjany Želevové je možné očekávat oficiální zprávu o neštěstí nejspíše v sobotu pozdě verer, případně v neděli. Na místo neštěstí odletěl bulharský prezident Georgi Parvanov.

Bulharský premiér Borisov vyjádřil přesvědčení, že makedonské úřady udělají vše pro to, aby byli poptrestáni viníci tragédie.

Tektonické Ochridské jezero, jehož třetina náleží Albánii, bylo v roce 1980 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V jezeře žije řada jedinečných živočišných i rostlinných druhů, které se jinde na světě nevyskytují. Na jeho břehu stojí několik pravoslavných klášterů, které jsou vyhledávaným cílem turistů. Město Ochrid bylo v 9. století známé jako centrum slovanské kultury.

Potopenou loď viditelnou pod hladinou prohledávají potápěči.

Foto: archiv Mediacop a Utrinski Vjesnik

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ