Slovensko
Třenice mezi politiky neustaly ani po jmenování soudců
14.12.2017 14:34
Třenice mezi dvěma nejvyššími politiky Slovenska o nové ústavní soudce neskončily ani poté, co dnes prezident Andrej Kiska po třech letech jmenoval tři soudce. Postup hlavy státu při výběru konkrétních jmen na posty soudců ústavního soudu kritizoval předseda parlamentu a koaliční Slovenské národní strany Andrej Danko.
Kiska vybral tři nové soudce až poté, co mu to přikázal ústavní soud. Stali se jimi dva bývalí poslanci sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica, a to Jana Laššáková a Mojmír Mamojka, jakož i notář Miroslav Duriš.
Podle Danka z dvojice Laššáková-Mamojka se ústavním soudcem mohl stát jen jeden, protože oba parlament navrhl pouze na jedno volné místo na ústavním soudu.
"Není akceptována vůle a výběr Národní rady. Jeden z kandidátů, paní Laššáková nebo pan Mamojka, se ústavním soudcem stát neměl," tvrdil Danko. Nevyloučil, že zváží další právní kroky ve věci; šéf slovenské sněmovny sám podle ústavy ale není oprávněn podat podnět k ústavnímu soudu.
Podobný názor na výběr konkrétních soudců jako Danko měl podle medií i šéf menší koaliční strany Most-Híd Béla Bugár. Opačný názor zase vyslovila ministryně spravedlnosti za Most-Híd Lucia Žitňanská a několik ústavních právníků. Prezidentská kancelář uvedla, že Kiska ukončil spor o ústavní soudce.
Podle slovenské ústavy parlament navrhuje prezidentovi dvojnásobný počet kandidátů, než je volných míst na ústavním soudu. Před zvolením zmiňované dvojice exposlanců za kandidáty na ústavní soudce parlament navrhl Kiskovi jiných šest kandidátů na jiná tři volná místa ústavních soudců, z nichž prezident vybral pouze jednu soudkyni. Většinu kandidátů, včetně Laššákové i Mamojky, hlava státu původně odmítla s odůvodněním, že nemají dostatečnou odbornou způsobilost.
Část neúspěšných kandidátů pak podala stížnost vůči rozhodnutí prezidenta a senát ústavního soudu jim vyhověl. Kromě toho ústavní soud vrátil do hry i kandidáty, kteří stížnost nepodali, což kritizovali někteří ústavní právníci i Kiska.
Velká obměna čeká slovenský ústavní soud v roce 2019, kdy skončí funkční období devíti z celkového počtu třinácti soudců. Ficova vláda ve svém programovém prohlášení slíbila přípravu nových pravidel obsazení míst ústavních soudců včetně přehodnocení kritérií na soudce či vyjasnění pravomocí prezidenta při výběru ústavních soudců. Předloha dosud ale zveřejněna nebyla.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.