Třetina Belgičanů už <span>nechce platit</span> královskou rodinu

Zahraničí
6. 7. 2009 14:00
Belgická královna Fabiola.
Belgická královna Fabiola.

Belgická královna Fabiola.Takřka každý třetí Belgičan se staví proti tomu, aby královská rodina dostávala peníze od státu. Tato částka nyní ročně dosahuje přibližně 13,8 milionu eur (358 milionů korun). Píše o tom dnes list Gazet van Antwerpen.

Výplata prostředků ze státní kasy belgické královské rodině, která má v této západoevropské zemi hlavně reprezentativní roli, se bude asi měnit. V pracovní skupině v Senátu se totiž jinak poměrně rozděleným politickým stranám podařilo dosáhnout minulý týden dohody, na jejímž základě by se měly peníze z rozpočtu napříště vztahovat jen na krále, královnu a dědice trůnu.

ČTĚTE TAKÉ: Belgické královně vyhrožují zastřelením kuší

Podle průzkumu, jehož výsledky zmiňovaný deník zveřejnil, to ale zřejmě k uspokojení Belgičanů nestačí. Jedna třetina z nich totiž soudí, že by se "dávky" pro královskou rodinu měly zcela zrušit. Víc to pak zastávají Vlámové, kteří královskou rodinu považují za jednu z hlavních překážek bránících jim odtrhnout se od Belgie.

Tradiční středověký festival v královských barvách v Bruselu.Belgie s asi 10,5 milionu obyvatel je od 60. let konstituční monarchií a z politického hlediska jde o federaci tvořenou vlámsky hovořícím severem a frankofonním jihem, mezi nimiž leží dvojjazyčný Brusel. Zhruba 60 procent lidí se hlásí k vlámské komunitě, 40 procent k valonské. Podle jazyků je rozdělena i politická scéna.

Výzkumu se zúčastnila asi tisícovka lidí.

Foto: Wikimedia Commons, Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ