Tři katalánští exministři v Belgii zatím nemusejí do vazby

Zahraničí
26. 3. 2018 21:59
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Belgická prokuratura nežádá zatčení tří katalánských exministrů, kteří pobývají v Belgii a na něž v pátek vydal španělský soudce eurozatykač kvůli jejich snahám o nezávislost Katalánska. Informoval o tom v pondělí deník El País. Tito tři Katalánci utekli do Belgie loni v říjnu s katalánským expremiérem Carlesem Puigdemontem, který je od neděle ve vazbě v Německu. Proti uvěznění separatistických katalánských politiků v pondělí opět demonstrovali lidé v řadě měst Španělska.

Belgická prokuratura se neobává, že by exministři Meritxell Serretová, Toni Comín a Lluís Puig uprchli a nedostavili se k případnému výslechu. Zatím ale předvoláni nebyli, protože jejich advokáti spolupracují s místní justicí. Tamní prokuratura také požádala o více informací k eurozatykači.

Všichni tři politici byli členy katalánské vlády Carlese Puigdemonta do loňského října, než ji Madrid kvůli jejím snahám o nezávislost Katalánska sesadil. Minulý týden vůči nim vznesl španělský soudce obžalobu, v případě Comína a Puigdemonta ze vzpoury a zpronevěry, v případě Serretové a Puige jen ze zpronevěry. Té se měli členové bývalé katalánské vlády dopustit tím, že ze státních peněz uspořádali referendum o nezávislosti Katalánska. Takové hlasování podle Madridu odporuje španělské ústavě.

Vyšetřující soudce nejvyššího soudu v Madridu v pátek obžaloval kvůli snahám o nezávislost Katalánska 25 Katalánců, z toho 13 ze vzpoury, za niž hrozí až 25 let vězení. Ze vzpoury a zpronevěry je obžalována i katalánská exministryně Clara Ponsatíová, která také loni utekla do Belgie, ale od tohoto měsíce je ve Skotsku, kde působí na univerzitě v St. Andrews.

Za Ponsatíovou, která též spolupracuje s místní policií, se dnes postavili kolegové ze skotské univerzity. "Clara je trestána za své politické přesvědčení, což se nám z duše příčí. Budeme ji i nadále podporovat, ač respektujeme legislativní postupy," řekla výkonná ředitelka univerzity Sally Mapstoneová.

Eurozatykač vydal španělský soudce v pátek také na dvě bývalé katalánské separatistické poslankyně Annu Gabrielovou a Martu Roviraovou, které od letoška obě pobývají ve Švýcarsku.

Proti uvěznění části bývalého katalánského vedení protestovali i dnes lidé ve Valencii, v katalánském městě Terrasa, na Mallorce či v galicijském městě La Coruňa. Lidé nesli transparenty s nápisy "Tohle není demokracie" či "Svobodu pro politické vězně". Za politické vězně označují katalánské politiky, jichž je nyní ve španělském vězení devět, dva z nich od loňského listopadu, dva už od poloviny října a zbytek od pátku. Nejdéle jsou za mřížemi dva lídři separatistických organizací, kteří se do vazby dostali kvůli uspořádání demonstrace proti razii španělské policie.

Ve vazbě je od pátku například i bývalá šéfka katalánského parlamentu Carme Forcadellová, které hrozí 25 let vězení za to, že postoupila loni do hlasování v parlamentu několik zákonů, které podle Madridu odporují ústavě. Jedním z nich byl zákon i o referendu o nezávislosti Katalánska.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Frank Molter

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 15:22
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ