Stracheho mladá garda na cestě k moci. Pravicová Svobodná strana Rakouska (FPÖ), která často sází na rétoriku proti muslimům a cizincům všeobecně, v neděli výrazně posílila ve volbách do zemského parlamentu ve Vídni.
Rakouské hlavní město sice ještě stále zůstává v rukou sociálních demokratů (SPÖ) a jejich starosty Michaela Häupla, ale strana přišla ziskem 44,2 procenta hlasů o svou dosavadní absolutní většinu a sedm křesel.
Ve stočlenném sněmu bude mít (FPÖ) 29 křesel místo dosavadních 13. Díky masivnímu zvýšení podpory ze strany voličů a zisku 27 procent hlasů. Svobodomyslní, následovníci korutanského hejtmana Jörga Haidera, pod vedením Christiane Stracheho vytlačili z druhého místa lidovce (ÖVP).
O nové zemské vládě a parlamentu mohlo rozhodovat 1,14 milionu Vídeňanek a Vídeňanů. K volebním urnám jich dorazilo zhruba 57 procent. Rekordní počet lidí si ale vyzvedl volební lístky pro korespondenční hlasování.
Účast by se tedy mohla zvýšit a změnit by se mírně mohl i výsledek. Přesná čísla tak budou známá až za několik dní, avšak na základním trendu se už nic nezmění.
FPÖ vsadila ve své kampani na tvrdě nacionalistickou notu. Požadovala například zákaz výstavby minaretů či úplného zahalování muslimských žen. "Svobodné ženy namísto vnucování šátku", znělo jedno z hesel. Slyšelo na to už zmíněných 27 procent vídeňských voličů.
Svobodomyslní si polepšili o zhruba 12 procent, a počet křesel v zemském parlamentu tak více než zdvojnásobili.
Lídr vídeňských sociálních demokratů Häupl, který je vídeňským starostou a šéfem zemské vlády od roku 1994, by rád ale ve funkci dál zůstal. Ve Vídni se starosta nevolí přímo, nýbrž ho tradičně určuje nejsilnější strana v parlamentu. Häupl bude muset hledat koaličního partnera.
Lidovci přišli podle předběžných výsledků o skoro šest procent hlasů. Volilo je 13 procent lidí. Připadá jim tak 13 místo 18 dosavadních mandátů. I když byl nedělní večer podle jejich regionální šéfky Christine Marekové "hořký", za dobrou zprávu považuje prolomení absolutní většiny SPÖ.
O tři křesla méně mají Zelení. Zbude na ně 10 mandátů. Získali 12 procent hlasů. Ostatní strany se do sněmu nedostaly. Vedení obou partají doufá, že by jejich výsledky mohly vylepšit korespondenční hlasy. Ty musí být sečteny do 18. října.
Do nové koalice by chtěli populisté, lidovci i Zelení. Häupl v neděli vyloučil, že by vládl s FPÖ. Její šéf Heinz-Christian Strache už se nechal slyšet, že socialisté jednají nedemokraticky. Podle něj si mnozí voliči přejí, aby ve Vídni vznikla modro-rudá vláda, tedy vláda svobodných a socialistů. "Voliči sociální demokracie houfem přešli k naší straně," podotkl Strache. Podle výsledků jeho strana boduje hlavně u mladších mužů.
Kromě možnosti vzniku vlády socialistů a lidovců či socialistů a Zelených existuje i další varianta. Koalici by mohli totiž tvořit i populisté spolu s lidovci a Zelenými. Šéfka Zelených ale spolupráci s FPÖ, která se po volbách stala druhou nejsilnější stranou na vídeňské politické scéně, důrazně odmítla.