Trump s Putinem debatovali více než dvě hodiny. Musela zakročit první dáma USA

Zahraničí
7. 7. 2017 21:23
Zleva Sergej Lavrov, Vladimir Putin, Donald Trump a  Rex Tillerson.
Zleva Sergej Lavrov, Vladimir Putin, Donald Trump a Rex Tillerson.

Vůbec první osobní jednání ruského a amerického prezidenta Vladimira Putina a Donalda Trumpa, které se uskutečnilo na okraj hamburského summitu G20, bylo přínosným a konstruktivním počinem. Prohlásili to ministři zahraničí USA a Ruska Rex Tillerson a Sergej Lavrov. Tillerson odpolední diskuzi označil za velmi dobrou výměnu názorů, ačkoli ne ve všem se Moskva s Washingtonem shodují. Žádný termín dalšího společného jednání obou prezidentů stanoven nebyl.

"Jednání bylo velmi konstruktivní," řekl Tillerson s tím, že Putin s Trumpem se "velmi rychle naladili na stejnou notu".

V řadě témat, jako jsou kybernetická bezpečnost nebo nutnost stabilizace Sýrie, oba státníci našli společnou řeč, v náhledu na řešení krize na Korejském poloostrově se ale jejich názory lišily.

"Rusové to vidí trochu jinak než my, proto s nimi o tom budeme dále diskutovat a budeme je žádat, aby činili více. Rusko s KLDR obchoduje," řekl Tillerson. Dodal, že Washington chce na Moskvu naléhat, aby se zasadila o zastavení severokorejských jaderných a raketových ambicí.

Pokud mírové kroky vůči KLDR selžou, tak již podle Tillersona mnoho dobrých možností, jak krizi vyřešit, nezůstane. Americký ministr dodal, že USA i přes nedávné Trumpovo kritické prohlášení na twitteru vůči Pekingu stále věří v pomoc Číny, která je klíčovým spojencem Pchjongjangu.

Oba světoví vůdci si, jak vyplývá z prohlášení jejich ministrů zahraničí, uvědomují složitost současných americko-ruských vztahů, proto se věnovali možnostem, jak v této věci učinit pokrok. Lavrov k tomu řekl, že prezidenti chápou, že je nutné hledat vzájemně výhodné postoje.

USA i Rusko slíbily vytvořit pracovní skupiny, které by se věnovaly otázkám kybernetické bezpečnosti a také volebního vměšování. Zda se ale obě země na podobě příslušné rezoluce o nezasahování do voleb vůbec dohodnou, není podle Tillersona jasné.

První osobní schůzka Trumpa a Putina trvala přes dvě hodiny, což byla dvojnásobná délka maximálních původních očekávání. Tillerson k tomu poznamenal, že ani jeden z prezidentů se neměl k ukončení diskuze, proto zasáhla americká první dáma Melania Trumpová, která je vyzvala, aby debatu uzavřeli.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Evan Vucci

Další čtení

Reuters: Vyšetřovatelé FBI dostali pokyn věnovat se imigraci místo ekonomiky

Zahraničí
13. 5. 2025

V libyjském Tripolisu vypukly střety po zprávách o smrti vůdce ozbrojené skupiny

Zahraničí
13. 5. 2025

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího Edana Alexandera

Zahraničí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ